آموزش, دانستنی های لنز, لنز

آستیگماتیسم (کژبینی)

آستیگماتیسم یا کژبینی یکی از شایع‌ترین مشکلات اپتیکی چشم است، و معمولاً علت آن نامنظمی شکل و انحنای قرنیه یا عدسی است.اگر چشم را به عنوان یک عدسی کروی در نظر بگیریم هرگاه این عدسی از حالت کروی خارج شود و به سمت حالت بیضوی برود (شبیه تخم مرغ) در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ایی خواهد بود. در نتیجه تصاویر به دلیل انکسار نامساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه کاملاً بر روی شبکیه متمرکز نمی‌شوند و تصاویر چه دور و چه نزدیک تار می‌شوند. افراد آسیگمات گاهی اوقات نورهای اضافی در مسیر دید خود می بینند.

 

 

انواع آستیگماتیسم:

آستیگماتیسم ممکن است در ترکیب با سایر عیوب انکساری مشاهده شود:

مایوپیک آستیگماتیسم ( نزدیک بینی+ آستیگماتیسم)

هایپروپیک آستیگماتیسم ( دوربینی + آستیگماتیسم)

آستیگماتیسم مرکب ( آستیگماتیسم عیب انکساری عمده می باشد)

بر اساس تقسیم بندی دیگری آستیگماتیسم به دو نوع آستیگماتیسم منظم و آستیگماتیسم نامنظم تقسیم بندی می شود.

 

 

آستیگماتیسم منظم: در این نوع آستیگماتیسم محورهای اصلی چشم بر هم عمودند.

آستیگماتیسم نامنظم: در این نوع آستیگماتیسم محورهای اصلی چشم بر هم عمود نیستند. این نوع آستیگماتیسم در اثر جراحی، زخم قرنیه و یا کراتوکونوس ( قوز قرنیه) بوجود می آید.

 

موارد زیر، علائم و نشانه های شایع آستیگماتیسم هستند:

تاری دید در همه فواصل

سردرد

پلک زدن زیاد

خستگی چشم، بخصوص هنگامی که چشم برای مدت های طولانی باید متمرکز باشد؛ مثل خواندن چیزی از صفحه کامپیوتر یا از روی یک برگه

مشکل رانندگی در شب

 

درمان آستیگماتیسم:

هدف از درمان آستیگماتیسم ، بهبود وضوح دید و راحتی چشم است ؛ راه های درمان شامل لنزهای درمانی یا جراحی انکساری هستند.

 

روش های درمان آستیگماتیسم:

 

لنزهای درمانی

از لنزهای درمانی به منظور خنثی کردن انحنای ناهموار قرنیه یا عدسی چشم بیمار استفاده می شود.

 

 

لنزهای تماسی

مانند عینک، لنزهای تماسی نیز می توانند بیشتر انواع آستیگمات ها را درمان کنند ؛ آن ها در انواع مدل ها مانند لنز نرم توریک، لنز سخت ،یا لنزهای اسکلرال موجود می باشند. در بیمارانی که میزان آستیگماتیسم قابل توجهی دارند (بالاتر از 0.75) نمیتوان از لنزهای تماسی نرم استفاده کرد لذا باید از لنزهای فوق استفاده شود. در بیشتر بیمارانی که آستیگماتیسم منظم دارند لنزهای نرم توریک قابل استفاده می باشد اما در بیمارانی که آستیگماتیسم بالایی دارند یا آستیگماتیسم آنها نامنظم است (بیماران مبتلا به قوز قرنیه) لنزهای نرم کارساز نخواهد بود و باید از لنزهای سخت یا لنزهای اسکلرال استفاده کرد.

لنزهای تماسی همچنین در فرآیندی به نام اورتوکراتولوژی نیز استفاده می شوند که در این پروسه، شما برای چندین ساعت در روز از لنز تماسی سخت استفاده می کنید، تا انحنای چشم شما خنثی شود ، سپس مدت زمان کمتری از لنز استفاده می کنید تا حالت جدید باقی بماند. اگر این روش را ادامه ندهید، چشم ها به حالت قبلی باز می گردند.

 

 

مزایای لنز بر عینک در بیماران آستیگماتیسم

1/ با عینک فقط در دید مستقیم از مرکز شیشه عینک، دید واقعی داریم اما لنز با چشم حرکت می کند و همواره تصاویر از مرکز لنز دیده می شود.

2/ در آستیگماتیسم های بالا ممکن است تصاویر با عینک کج و معوج دیده شود اما با لنز, تصاویر کیفیت بهتری دارد.

 

 

جراحی انکساری

راهی دیگر برای درمان آستیگماتیسم، تغییر شکل قرنیه توسط جراحی انکساری و یا توسط لیزر است. از آنجایی که بیشتر از یک نوع جراحی انکساری وجود دارد، بسته به شرایط ممکن است از حالت خاصی از جراحی استفاده شود.

جراحی های انکساری نیازمند داشتن چشم سالم است که دارای مشکلات شبکیه، زخم قرنیه و یا دیگر بیماری های چشمی نباشد. همانطور که تکنولوژی پیشرفت می کند، توجه به این موضوع حائز اهمیت است که برای شرایط شما کدامیک از گزینه ها می تواند بهتر باشد و انتخاب کدام نوع از جراحی انکساری و یا درمان های دیگر مناسب شماست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *