آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های عینک, دانستنی های لنز

آیا باید همیشه عینک بزنم ؟

آیا باید همیشه عینک بزنم

اگر به تازگی به چشم‌پزشک یا اپتومتریست مراجعه کردین و طبق نسخه و شماره‌ی چشمتون عینک طبی گرفتین احتمالا این سوال براتون پیش میاد که آیا باید همیشه عینک بزنم ؟ جواب به این سوال، مستقیما بستگی به شماره‌ی چشم شما و نوع و منشا ضعف بینایی‌تون بستگی داره. توی این مقاله به اجباری بودن یا نبودن عینک میپردازیم. همراه مجله‌ی نوراپتیکال باشین…

 

آیا باید همیشه عینک بزنم ؟ / اجباری بودن یا نبودن عینک

 

همه چیز با معاینه چشم شروع میشه؛ اپتومتریست هر یک از چشمهای شما رو آزمایش میکنه تا تشخیص بده عیب انکساری در یک یا هر دو چشم شما، کجا و به چه شکلی رخ میده و بعد هم نسخه‌ای برای عینک بر اساس نیازهای بینایی شما مینویسه.

لنزهای عینک شما بر اساس تجویز مخصوص به خودتون ساخته شده‌ن و برای جهت دادن به بازتاب نور به گونه ای طراحی شدن که به درستی روی شبکیه‌ی چشم شما متمرکز بشن تا عیب انکساری رو تصحیح کنن و به شما امکان دیدن واضح رو بدن.

اپتومتریست به شما کمک میکنه تا بفهمین که آیا عینک شما باید همیشه استفاده بشه یا فقط برای کارهای خاص. برخی از افراد ممکنه تنها زمانی نیاز به عینک زدن داشته باشن که نیاز به دیدن اجسام دور یا نزدیک دارن. برخی دیگه هم برای دیدن اجسام در فواصل دور و نزدیک باید همیشه عینک‌شون رو بزنن.

 

آیا باید همیشه عینک بزنم ؟ اجباری بودن یا نبودن عینک

 

اما جدای از همه‌ی اینها، دقیقا از لحظه‌ای که شروع به استفاده از عینک طبی‌تون می‌کنین، ممکنه متوجه بشین که بینایی‌تون بسیار واضحتر شده و دلتون میخواد همیشه از عینکتون استفاده کنین. ساده‌ترین جواب به این سوال اینه: اگر راحت هستین، پس هیچ دلیلی وجود نداره که نتونین هر چقدر که دلتون میخواد عینک طبی‌تون رو بزنین و اجباری بودن یا نبودن عینک به خودتون بستگی داره.

صد البته که یه سری افسانه و باورهای غلط در مورد این موضوع وجود داره؛ شاید جالب باشه بدونین که عده‌ای از مردم معتقدن استفاده‌ی مداوم از عینک در واقع به چشمان شما آسیب میرسونه و وقتی عینک رو بردارین شرایط بینایی شما از قبل بدتر میشه! اما این فقط یه افسانه‌ست چون که عینک بینایی شما رو بدتر نمیکنه و چشمان شما رو به لنزهای اصلاحی وابسته نمیکنه.

چیزی که پیش میاد اینه که شما با استفاده از عینک طبی مخصوص خودتون قطعا راحت تر خواهید بود؛ چون عینک دید واضح تری به شما میده و دلیل اول و آخر مراجعه‌ی شما به پزشک همین بوده که بتونین مثل قبل خوب و درست ببینین. همه‌ی اینا یعنی که انجام وظایف براتون راحتتره و زندگی روزمره‌ی شما با دید واضح آسون‌تر میشه و شما بعد از مدتی استفاده از عینک، دیگه حس میکنین که نمیخواین از روی چشمتون برش دارین چون که از نظر روانی همیشه به داشتن بینایی بهبود یافته وابسته شدین.

 

آیا باید همیشه عینک بزنم ؟ اجباری بودن یا نبودن عینک

 

خوشبختانه اگر اونطور که در بالا گفتیم باشه، استفاده از عینک هیچ ضرری نداره. این موضوع در مورد همه‌ی نسخه ها و انحرافات چشم از جمله دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم صادقه. اما در مواقعی که باید از روی ناچاری عینک خودتون رو بردارین، یا حداقل راه حل مناسب تری برای عینک اصلاحی‌تون انتخاب کنین، باید به چند نکته‌ی مهم توجه کنید:

اولی مربوط به خوابه که همونطور که میدونیم، با عینک سخت میشه خوابید (شاید ما نگیم که با عینک نمیشه خوابید؛ ولی همه میدونیم که اصلا نمیشه!). برای شروع، برای خوابیدن نیازی به استفاده از عینک ندارین؛ البتهاگر رویاهاتون تار نیست(!). اما حتما عینکتون رو بردارین تا فریم ها خم نشن یا به لنزهای عینکتون داخل رختخواب آسیب نرسه.

همینطور در حالی که بدون هیچ‌ مانعی میتونین عینک طبی‌تون رو خارج از منزل هم استفاده کنین؛ اما ممکنه متوجه بشین که برای جلوگیری از ضررهای اشعه ماورای بنفش و داشتن دید واضح در زیر نور آفتاب به راه حل بهتری از عینک طبی ساده نیاز دارین. برای این کار میتونین روی عینک‌های طبی آفتابی سرمایه‌گذاری کنین یا به لنزهای فوتوکرومیک رو بیارین؛ لنزهایی که در تماس با نور خورشید در فضای باز به کمک شما میان.