آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های عینک, دانستنی های لنز

استرابیسم (لوچی یا انحراف چشم) و پریزم (منشور)

درمان استرابیسم یا لوچی

درمان استرابیسم یا لوچی ممکن است شامل عینک ، منشور یا پریزم ، بینایی درمانی یا جراحی عضلات چشم باشد. در صورت تشخیص و درمان به موقع ، استرابیسم اغلب می تواند با نتایج عالی اصلاح شود. بسته به اینکه میزان انحراف چقدر باشد و از چه نوعی باشد روش درمان متفاوت است . یکی از روشهای اندازه گیزی استفاده از پریزم است.

از کاربردهای پریزم این است که از پریزم یا منشور برای تعیین میزان استرابیسم موجود استفاده می شود. یک پریزم بر روی یک چشم نگه داشته می شود ، و چشم ها به طور متناوب پوشانده می شوند ، و نگاه فرد روی یک تارگت هدف در دور یا نزدیک ثابت است.

 

درمان استرابیسم یا لوچی
درمان استرابیسم یا لوچی
درمان استرابیسم یا لوچی
درمان استرابیسم یا لوچی
درمان استرابیسم یا لوچی

 

علاوه بر اندازه گیری از کاربردهای دیگر پریزم این است که بیمارانی که دارای استرابیسم ثابت هستند ممکن است به منشور اصلاحی یا مقداری منشور که استرابیسم آنها را خنثی می کند ، نیاز داشته باشند.

پریزم یا منشور تصاویر را جا بجا می کنند تا مطابقت تصاویر با موقعیت نادرست چشم باشد. این به چشم ها کمک می کند تا با هم کار کنند و می تواند دوبینی ناشی از انحراف چشم یا همان استرابیسم را کاهش یا از بین ببرد.

آیا منشورها استرابیسم را کامل درمان می کنند؟ خیر منشورها عضلات چشم را تقویت نمی کنند بیشتر شبیه عصا هستند که کمک کننده برای شکل گیری صحیح چشمان در یک راستا کاربرد دارند.و فرد بیننده از دور متوجه انحراف در چشم فرد مقابل نمی شود.

درمان استرابیسم یا لوچی

 

جهت انجام معاینه دقیق و تعیین روش درمانی کارآمد حتما در یک موسسه معتبر چشم پزشکی تحت نظر یک متخصص باید معاینات صورت بگیرد.

درمان استرابیسم یا لوچی

 

 

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه