آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز, عمل جراحی

استفاده از لنزهای رنگی پس از عمل لیزیک

استفاده از لنزهای رنگی پس از لیزیک

لیزیک یکی از مطمئن ترین و موفق ترین روش هایی است که امروزه جهت اصلاح عیوب انکساری انجام می شود. با این عمل تغییراتی در سطح قرنیه چشم رخ می دهد که این شرایط امکان دارد با استفاده فرد از لنز تماسی تداخل داشته باشد.تنها راه تشخیص اینکه لنز برای فرد مناسب است یا خیر و اینکه بعد از عمل می تواند از لنز استفاده کند یا خیر معاینه توسط متخصص لنز است.

استفاده از لنزهای رنگی پس از لیزیک


لنزهای تماسی رنگی

لنزهای تماسی رنگی محبوبیت زیادی را برای افراد و جشن های مختلف و حتی ست و هماهنک کردن رنگ چشم با رنگ لباس دارد.. اگر شما لیزیک کرده اید و علاقه مند به استفاده از لنز رنگی هستید، باید بتوانید بدون مشکل از آنها لذت ببرید. توصیه می شود قبل از استفاده از تماس های رنگی به طور حتم با متخصص لنز  صحبت کنید. استفاده  موفقیت آمیز لنزهای تماسی روی چشمی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته اند ، به دلیل تغییر انحنای سطح جلوی چشم بعد از لیزیک ، می تواند چالش برانگیزتر باشد.

استفاده از لنزهای رنگی پس از لیزیک


استفاده از لنزهای رنگی پس از لیزیک


برای لنزهای تماسی که بینایی را پس از لیزیک اصلاح می کنند ، با توجه به تغییراتی که در سطح چشم رخ می دهد می تواند چالش هایی در رابطه با روند استفاده از لنز داشته باشید. برخی بیماران با لیزیک پس از جراحی قادر به استفاده از لنزهای تماسی نرم نیستند ، زیرا انعطاف پذیری لنز شکل قرنیه که تغییر کرده را به خود میگیرد و امکان دارد به خوبی روی چشم قرار نگیرد و جابه جا شود از طرفی از عوارض پس از عمل لیزیک خشکی چشم می باشد که فرد با استفاده از لنز امکان دارد این خشکی بیشتر شود و تشخیص تنها توسط متخصص لنز همانطور که بیان شد صورت می گیرد.حتی امکان دارد توصیه شود که ساعت استفاده کمی فرد داشته باشد و یا با لنز از قطره های مخصوص استفاده لنز بهره ببرد. در بیشتر موارد ، استفاده از لنزهای تماسی بعد از جراحی لیزر چشم ایمن است.

استفاده از لنزهای رنگی پس از لیزیک

بیشتر جراحان لیزیک توصیه می کنند قبل از استفاده از لنزهای تماسی ، دو تا سه ماه صبر کنید.

لنزهای تماسی رنگی حاوی رنگدانه اضافی هستند تا به لنز تماسی رنگ بدهند. بسته به سازنده یا مارک این لنزهای تماسی ، ممکن است هر مارکی برای هر فردی مناسب نباشد که تشخیص آن نیز با معاینه صورت می گیرد.بنابراین مراقب باشید که لنزهای تماسی رنگی خود را از کجا تهیه می کنید.

مواردی از لنزهای تماسی رنگی را دیده شده که از مراکز نامعتبر و بدون معاینه تهیه شده و باعث سایش و آسیب قرنیه و حتی لک قرنیه می شوند .بنابراین مجددا تاکید می شود که حتما معاینه قبل از تهیه لنز رنگی در مراکز تخصصی معتبر چشمی صورت گیرد.

استفاده از لنزهای رنگی پس از لیزیک


درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *