دانستنی های عینک

با عینک ته استکانی خود خداحافظی کنید

با عینک ته استکانی خود خداحافظی کنید زیرا بهترین جایگزین عینکهای ته استکانی اینجاست ! از پلی کربنات و عدسی Trivex و مزایا و معایب عدسی های فشرده

همه ما می دانیم که نزدیک بینی یا افراد نزدیک بین نمی توانند چیزهایی را که در فاصله دور هستند مشاهده کنند. چشم آنها نمی تواند تصویر را در نقطه مناسب شبکیه متمرکز کند تا تصویر توسط مغز پردازش شود. بنابراین هنگام استفاده از عینک ، عدسی ها به خم شدن نور در یک زاویه کمک می کنند به گونه ای که به درستی بر روی شبکیه متمرکز می شود. به طور مشابه افراد مبتلا به هایپرموتروپی یا افراد دوربین که ممکن است اجسام دور را به وضوح ببینند اما چیزهایی که در نزدیکی هستند را تار ببینند و دچار خستگی چشم و سردرد شوند.

حال موادی که عدسی از آن ساخته شده باید از نوعی باشد که بتواند شکست نور را به بهترین شکل برای بهترین دید فراهم کند. در حالی که اوایل شیشه تنها ماده موجود بود که به نور اجازه عبور می داد ، اکنون پلاستیک هایی با درجات مختلف ضخامت تولید شده است. این عدسی های پلاستیکی مسائل مربوط به شکنندگی و وزن ناشی از عدسی های شیشه ای را برطرف می کنند. این عدسی های پلاستیکی پیشرفته بسیار سبک و باریک بوده و پوشیدن آن چنان راحت است که حتی افرادی که هیچ مشکلی در بینایی ندارند از عینک هایی با عدسی های قدرت صفر یا عینک کامپیوتر برای محافظت در برابر نور مضر آبی استفاده می کنند.

مواد مختلف عدسی ضریب شکست متفاوتی دارند که میزان ضخامت عدسی را تعیین می کند . از نظر تعریف ، ضریب شکست عدسی : نسبت سرعت نور در خلا a  ، تقسیم بر سرعت نور در ماده عدسی است. در مورد پلاستیک های 39 CR- ، ضریب شکست 1.49 است ، بدین معنی است که نور درون این ماده پلاستیکی تقریباً با سرعتی نصف سرعت نور در خلأ حرکت می کند. دامنه شاخصهای شکست مواد مختلف عدسی از 1.49 تا 1.74 است . هرچه این عدد بیشتر باشد ، سرعت نور در آن کندتر می شود. نور هرچه کندتر حرکت کند ، بیشتر خم می شود. هرچه بیشتر خم شود برای عبور از اجسام به ضخامت کمتری نیاز است .  در نتیجه عدسی واقعاً نازک است.

بنابراین هنگامی که در حال خرید عدسیهای عینک خود هستید ، می توانید هزینه بیشتری را برای یک ماده عدسی نازک تر که راحت تر است ، پرداخت کنید یا عدسی ضخیم تری را انتخاب کنید که ممکن است از نظر هزینه مناسب تر باشد. امروزه ارزان ترین عدسی ، عدسی پلاستیکی CR-39 است که کمترین ضریب شکست را دارد اما با افزایش قدرت عدسی ضخامت آن نیز افزایش می یابد . بنابراین کسی با نمره چشم بالا که به دنبال عدسی هایی از جنس پلاستیک CR-39  با قیمت کمتری می رود ، در نهایت با عینک های ضخیم تر و سنگین تری مواجه خواهد شد. این امر به منظور بهبود بینایی انجام می شود اما ممکن است منجر به ناراحتی فرد شود و روی پل بینی جا بگذارد.

باریک ترین عدسی های موجود امروزه پلاستیک های با شاخص بالا با ضریب شکست 1.74 هستند. اینها 100 درصد از اشعه ماورا بنفش محافظت می کنند و بسیار سبک وزن هستند. عدسی های پلاستیکی با شاخص بالا نیز با ضریب شکست 1.60 تا 1.67 در دسترس هستند. اینها نسبت به عدسی های با ضریب شکست 1.74 ، قیمت کمتری دارند.

Trivex سبک ترین ماده برای عدسی های موجود با ضریب شکست 1.53 است.

برای ایجاد یک عدسی کامل ، دو عامل دیگر وجود دارد که جدا از ضریب شکست است که نقشی حیاتی دارد. اینها مقدار Abbe و وزن مخصوص مواد عدسی هستند. همانطور که قبلاً اشاره شد ، نور هنگام عبور از عدسی های نوری خم می شود. جدا از خم شدن ، همچنین پراکنده می شود – مانند وقتی که نور سفید از منشور عبور می کند و به تمام رنگهای رنگین کمان می شکند. بدیهی است که ما نمی خواهیم نور هنگام عبور از عدسی های عینک ما پراکنده شود ، در غیر این صورت در پایان می توانیم هاله ای رنگی را در اطراف هر آنچه می بینیم ، ببینیم. مقدار Abbe درجه ای است که نور سفید هنگام عبور از عدسی ها پراکنده یا جدا می شود. اگر مقدار Abbe کم باشد ، باعث انحراف رنگی یا رنگین کمان در اطراف هر چیزی که می بینیم می شود ، که در اطراف منابع نوری بارزتر است . بنابراین ، عدسی های با کیفیت خوب از ارزش Abbe بالاتری برخوردار خواهند بود. هر عدسی با ارزش Abbe بیش از 40 (عدسی های پلاستیکی دارای ارزش Abbe : 58 هستند) به بهبود بینایی کمک می کند.

ضریب شکست عدسی های پلی کربنات 1.59 است . پلی کربنات ها توانایی زیادی در مقاومت در برابر ضربه دارند و حتی از عدسی های پلاستیکی با شاخص بالا سبک تر هستند.

با انتخاب بسیاری از انواع عدسی ها و روش های درمانی ، یافتن عدسی های مناسب شما ، می تواند به چنین وظیفه دلهره آوری تبدیل شود . بعضی اوقات قیمت یک عدسی خوب ممکن است حتی از فریم شما کمتر باشد ، که ممکن است در خرید آن برای شما تردید ایجاد کند .

برای کمک به شما در این تصمیم ، میتوانید از مشاوران ما چند توصیه تخصصی بگیرید تا مشاوران ما بتوانند شما را در انتخاب عدسی مناسب راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *