آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های عینک

خستگی چشمی ناشی از استفاده از صفحات دیجیتالی

خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
با توجه به استفاده روز افزون از وسایل کامپیوتری، سیمپتوم های چشمی ناشی از آن نیز در حال افزایش می باشند. digital eye strain یا computer vision syndrome واژه هایی هستند که در هنگام بروز سیمپتوم چشمی در هنگام استفاده از وسایل دیجیتالی استفاده می شوند. سیمپتوم ها شامل علایم داخل چشمی مانند درد و علایم خارج چشمی مانند خشکی چشم، سوزش و خارش میباشند. سیمپتوم های بینایی مانند تاری و دوبینی و سیمپتوم های عضلانی چشمی مانند اختلالات تطابق و تقارب و هم چنین درد در عضلاتی مانند عضلات گردن و کمر نیز از دیگر مشکلات ناشی از استفاده از گجت های دیجیتالی است. از علل ایجاد این سیمپتوم ها علاوه بر مسایل چشمی مانند عیب انکساری تصحیح نشده، اختلالات عضلات چشمی و اختلالات در اشک می توان به عوامل محیطی مانند روشنایی محیط، پوزیشن فرد ،مانیتور مورد استفاده و فاصله تا مانیتور اشاره کرد.
خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
اگر کاری را برای مدت زمان طولانی انجام می دهید ، مهم است که به طور منظم استراحت کنید تا چشم های خود را استراحت دهید. این امر در کاهش علائم خستگی چشم بسیار مهم است.
خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
همچنین تنظیم فضای کار شما می تواند مفید باشد، از جمله کاهش هرگونه نور شدید یا تابش خیره کننده در محیط.
از صفحه رایانه حدود 25 اینچ (طول بازو) بنشینید. صفحه را طوری قرار دهید که کمی به سمت پایین خیره شوید.
خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
با استفاده از قانون “20-20-20” استراحت منظم داشته باشید: هر 20 دقیقه ، جهت نگاه چشمان خود را تغییر دهید تا حداقل 20 ثانیه به یک شی حداقل 20 فوت دور نگاه کنید.
ورزش های چشمی ، چرخاندن چشم ها و حرکت چشم به بالا، پایین ، چپ و راست نیز کمک کننده است.
خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
هنگامی که احساس خشکی چشم دارید، از اشک مصنوعی برای تازه سازی و مرطوب کردن چشم ها استفاده کنید.
خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
نور اتاق خود را تنظیم کنید و سعی کنید کنتراست را روی صفحه خود افزایش دهید تا خستگی چشم کاهش یابد. در صورت نیاز از فیلتر با صفحه مات برای صفحات دیجیتالی استفاده کنید.
اگر از لنز استفاده می کنید ، با استفاده از عینک به چشم های خود کمی استراحت دهید.
خستگی چشم از کار با وسایل دیجیتالی
اما یک نکته مهم:
چگونه عینک می تواند به از بین بردن درد چشم، ناشی از استفاده از وسایل دیجیتالی کمک کند؟
عینک در رفع خستگی چشم می تواند کمک مثمر ثمری باشد تا چشمان شما در طول روز به سختی کار نکنند.استفاده ازعینک مناسب برای کاهش خستگی چشم می تواند به شما کمک کند تا از دید با وضوح بالاتری بهره مند شوید، همچنین درهنگام کار با کامپیوتر یا رانندگی میتواند از چشمان شما محافظت کند.
شما می توانید نوع خاصی ازعدسی عینک را برای کاهش یا جلوگیری از خستگی چشم استفاده کنید. در مقالات بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.
author-avatar

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *