آموزش, اخبار, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های عینک

همین الان اسپری ضد بخار عینک تون رو دور بندازین!

خطرات اسپری ضد بخار عینک

جدیدترین مطالعات نشون میدن اسپری ضد بخار عینک ممکنه حاوی مواد خطرناکی باشن که برای سلامتی بسیار مضر هستن! اگر شما هم از مصرف کننده‌های این محصول هستین، در ادامه‌ی مقاله با نور اپتیکال همراه باشین…

 

چرا اسپری ضد بخار عینک خطرناکه؟

 

بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که توسط دانشگاه دوک انجام شده، اسپری‌ها و پارچه‌های ضد بخار که عموما برای جلوگیری از مه گرفتن عدسی عینک موقع استفاده از ماسک استفاده میشن، ممکنه حاوی سطوح بالایی از مواد شیمیایی باشن که برای ما سمی هستن.

محققان این مطالعه چهار اسپری ضد مه با رتبه برتر و همچنین پنج پارچه ضد مه با رتبه برتر فروخته شده توسط فروشگاه اینترنتی آمازون رو آزمایش کردن و در هر نه محصول، کارشناسان الکل های فلوروتلومر (FTOHs) و فلوروتلومر اتوکسیلات (FTEOs)، دو نوع مواد آلکیل پر و پلی فلورینه (PFAS) پیدا کردن.

خب اینا چی هستن؟! نیکلاس هرکرت، سرپرست این مطالعه که محقق فوق دکتری در دانشکده محیط زیسته، گفت: آزمایش‌های ما نشون میدن که اسپری‌ها حاوی 20.7 میلی‌گرم PFAS در هر میلی‌لیتر محلول هستند که غلظت بسیار بالاییه.

 

قرار گرفتن در معرض برخی از PFA ها – اسید پرفلوروکتانوئیک (PFOA) و اسید پرفلوروکتان سولفونیک (PFOS) به ویژه – با سرطان، بیماری تیروئید، عوارض باروری و سایر مشکلات سلامتی مرتبطه.

 

هرکرت خاطرنشان کرد که FTOH ها و FTEO ها به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته‌ن؛ بنابراین دانشمندان نمیدونن که چه خطراتی برای سلامتی میتونن داشته باشن. اما تحقیقات در حال حاضر نشون میدن که FTOH ها از طریق استنشاق یا جذب از راه پوست میتونن در بدن ما تجزیه بشن و تبدیل به PFA های سمی و طولانی مدت بشن که واقعا نگران کننده‌س.

 

خطرات اسپری ضد بخار عینک

بیماری کووید-۱۹ خودش به اندازه‌ی کافی به چشمهای ما صدمه میزنه؛ پس بهتره با استفاده از مواد شیمیایی مختلف خودمون رو در خطرهای بزرگتر قرار ندیم… اگر میخواین از تاثیراتش بیشتر بدونین، پیشنهاد میکنیم این مقاله‌ از مجله‌ی نور اپتیکال رو از دست ندین.

 

هرکرت گفت FTEOهای مورد استفاده در هر چهار اسپری ضد مه هم توی این مطالعه‌ی جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتن و سمّیت قابل توجهی در تغییر سلول و تبدیل آنها به سلول های چربی در طول آزمایشات آزمایشگاهی از خودشون نشون دادن.

هدر استاپلتون، استاد برجسته شیمی محیطی و بهداشت که عضوی از این مطالعه بوده، گفت: «این نگران‌کننده‌س که فکر کنیم محصولاتی که مردم به‌طور روزانه برای کمک به ایمن نگه‌داشتن خودشون در طول همه‌گیری کووید استفاده میکنن، ممکنه اونها رو در معرض خطرات بزرگتری قرار بده.

 

جالبه بدونین استپلتون پس از بررسی مواد موجود در یک بطری اسپری ضد مه که برای دختر 9 ساله خودش خریده بود، این مطالعه رو آغاز کرد.

 

استاپلتون گفت که هشت محصول دیگه هم بودن اما مواد تشکیل دهنده‌شون رو روی خودشون نداشتن؛ بنابراین تشخیص این که آیا حاوی مواد شیمیایی سمی هستن یا نه، تا زمانی که با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی تجزیه و تحلیل بشن، تقریبا غیرممکنه.

این مطالعه که توسط هرکرت و استاپلتون با محققان دانشگاه دوک، دانشگاه ایالتی وین و دانشگاه کارولینای شمالی در شارلوت انجام شد، دومین مطالعه‌ایه که بر روی FTEOS تمرکز کرده. محققان مطالعه بررسی شده خودشون رو برای اطلاع عمومی در 5 ژانویه در مجله Environmental Science & Technology منتشر کردن.

هرکرت و استاپلتون گفتن که تحقیقات بیشتری برای گسترش یافته‌های اولیه مورد نیازه و مطالعات بزرگ‌تر، شامل آزمایش‌های روی موجودات زنده، گام بعدی این مطالعات محسوب میشه. مطالعاتی که شامل حجم نمونه بزرگ‌تری از اسپری‌ها و پارچه‌ها میشه که میتونه برای شناسایی سایر مواد شیمیایی ناشناخته مورد استفاده در این محصولات هم کمک کنه.

 

استاپلتون در انتها گفت: «به دلیل کووید، افراد بیشتری از جمله بسیاری از متخصصان پزشکی، بیش از هر زمان دیگه‌ای، از این اسپری‌ها و پارچه‌ها استفاده میکنن تا موقع استفاده از ماسک یا محافظ صورت، عینک‌هاشون بخار و مه گرفته نشود. پس شایسته این هستن که بدونن اون چه که در محصولاتی که استفاده میکنن هست چیه و چه مشکلاتی میتونه براشون ایجاد کنه.»

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *