آموزش, دانستنی های لنز, لنز

دوربینی (هایپرمتروپی)

دوربینی یا هایپرمتروپی, یک نوع عیب انکساری می باشد که در آن پرتوهای موازی نور که از بی نهایت می آیند, در پشت شبکیه متمرکز می شوند. دوربینی زمانی رخ می‌دهد که کره چشم کوچک‌تر از حالت معمول بوده و یا اینکه قرنیه کمتر از حد خمیده شده باشد. در این حالت، فرد مبتلا قادر به دیدن واضح اشیاء دور بوده ولی اشیاء با فاصله نزدیک را تار می بیند.

 

 

 

به لحاظ کلینیکی دوربینی را به انواع زیر تقسیم بندی می کنند:

1/ دوربینی ساده: شایعترین نوع دوربینی است که ناشی از تغییرات بیولوژیک می باشد که در هنگام رشد کره چشم رخ میدهد.

2/ دوربینی پاتولوژیک: این نوع دوربینی به علت شرایط ژنتیکی یا اکتسابی چشم بوجود می آید که جدا از تغییرات بیولوژیک چشم می باشد مانند دوربینی وابسته به سن که با افزایش سن در افراد دیده می شود.

3/ دوربینی فانکشنال: این نوع دوربینی از فلج تطابقی ناشی می شود که در بیمارانی که عصب سوم آنها فلج شده دیده می شود.

 

 

علائم

در بیماران دوربین علائم به سن بیمار و میزان عیب انکساری او بستگی دارد. میزان کم دوربینی در بیماران جوان معمولا از طریق تطابق چشمها جبران می شود و علائمی ایجاد نمی کند اما در صورتی که میزان دوربینی بالا باشد با علائم زیر مواجه خواهیم شد.

1/ خستگی چشمها

2/ سردرد

3/ فوتوفوبی (ترس از نور) متوسط

4/ تاری دید

5/ لوچی چشمها

 

 

/ لنزهای تماسی: لنزهای تماسی نرم یا سخت جایگزین مناسبی برای عینک در این بیماران می باشد. لنزهای تماسی نرم به صورت لنزهای روزانه، فصلی و سالیانه موجود می باشد.

 

 

مزایای لنز بر عینک در بیماران دوربین

الف/  در بیماران دوربین (به خصوص نمره های بالا ) تصویر اشیا در پشت عینک بزرگتر از حد واقعی دیده می شود اما با لنز، اندازه تصویر طبیعی خواهد بود.

ب/  با عینک فقط در دید مستقیم از مرکز شیشه عینک، دید واقعی داریم اما لنز با چشم حرکت می کند و همواره تصاویر از مرکز لنز دیده می شود.

ج/ اندازه چشم از پشت عینک دوربینی ( به خصوص در نمره های بالا) بزرگتر از اندازه واقعی دیده می شود که این مشکل با لنز برطرف می شود.

د/ در بیمارانی که اختلاف نمره دو چشم آنها زیاد است (آنیزومتروپ ها) لنزهای تماسی گزینه بهتری نسبت به عینک می باشد از سوی دیگر در بیمارانی که مبتلا به لوچی تطابقی ( انحراف به سمت داخل چشمها به دلیل مقادیر بالای دوربینی) هستند لنزهای تماسی عملکرد بهتری نسبت به عینک دارند.

ه/ در نوزادانی که با کاتاراکت (آب مروارید)  به دنیا می آیند لنز داخل چشمی آنها با جراحی خارج می شود و با مقادیر بالای دوربینی مواجه می شویم که استفاده از لنز مناسب تر از عینک می باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه