دانستنی های عینک

عدسی های فتوکرومیک : عدسی های سازگار با نور

مزایا معایب عدسی سازگار با نور

عدسی های فتوکرومیک عدسی های عینکی هستند که در محیط داخلی کاملاً شفاف (یا تقریباً واضح) هستند و هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور خودکار تیره می شوند. اصطلاحات دیگری که بعضی اوقات برای عدسی های فتوکرومیک استفاده می شود عبارتند از “عدسی های تطبیق دهنده نور” ، “عدسی های هوشمند” و “عدسی های رنگی متغیر”.
نحوه کار لنزهای فتوکرومیک
مولکول های مسئول تاریک شدن عدسی های فتوکرومیک توسط اشعه ماورا بنفش خورشید فعال می شوند . از آنجا که اشعه UV به ابرها هم نفوذ می کند ، عدسی های فتوکرومیک در روزهای ابری همچون روزهای آفتابی تیره می شوند.
عدسی های فتوکرومیک به طور معمول در داخل خودرو تاریک نخواهند شد زیرا شیشه جلوپنجره حجم بیشتری از اشعه ماورا بنفش را مسدود می کند . پیشرفت های اخیر در فناوری باعث می شود برخی از عدسی های فتوکرومیک هم با اشعه ماورا UV بنفش و هم با نور مرئی فعال شوند و در نتیجه باعث تاریکی پشت شیشه جلو شود.
عدسی های عینک فتوکرومیک تقریباً در همه مواد و طرح های عدسی از جمله عدسی های با شاخص بالا ، عدسی های دو کانونی و عدسی های تدریجی در دسترس هستند. یکی دیگر از مزایای عدسی های فتوکرومیک این است که از چشمان شما در برابر 100 درصد اشعه های مضر UVA و UVB خورشید محافظت می کنند.
از آنجا که قرار گرفتن فرد در طول زندگی در معرض نور خورشید و اشعه ماورا بنفش با آب مروارید همراه است ، بهتر است عدسی های فتوکرومیک را برای عینک های کودکان و همچنین عینک های بزرگسالی در نظر بگیرید. پلی کربنات ایمن ترین ماده عدسی برای کودکان است که مقاومت در برابر ضربه را تا 10 برابر از سایر مواد عدسی ایجاد می کند
عدسی های فتوکرومیک چگونه کار می کنند؟
افزودن پوشش ضد بازتاب به عدسی های فتوکرومیک عملکرد آنها را حتی بیشتر می کند . پوشش AR اجازه می دهد تا نور بیشتری از عدسی های فتوکرومیک برای وضوح دید در شرایط کم نور (مانند رانندگی در شب) عبور کند و در شرایط روشن ، بازتابنده های آزار دهنده نور خورشید و نور دیگر را از پشت عدسی ها از بین ببرد.
اگرچه عدسی های فتوکرومیک هزینه بیشتری نسبت به عدسی های عینک شفاف دارند ، اما راحتی کاهش نیاز به حمل یک عینک آفتابی طبی را با خود به هر کجا که بخواهید فراهم می کند.
عینک آفتابی فتوکرومیک در درجه اول برای پوشیدن در فضای باز است. در داخل خانه به اندازه سایر عدسی های فتوکرومیک شفاف نیستند ، اما راحتی بیشتری را در زیر نور آفتاب و پشت فرمان فراهم می کنند.
عدسی های فتوکرومیک و نور آبی
عدسی های فتوکرومیک علاوه بر محافظت از چشمان شما در برابر تابش خیره کننده در منزل ، یک مزیت مهم دیگر نیز دارند – آنها به محافظت از چشم شما در برابر نور مضر آبی کمک می کنند.
نور آبی در خستگی چشم نقش دارد و باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در شبکیه چشم می شود. حتی ممکن است قرار گرفتن در معرض نور آبی مضر و به صورت طولانی مدت در برابر نور خورشید و صفحه نمایش رایانه ها ، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دیجیتال خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا و سایر مشکلات چشمی فرد در زندگی را افزایش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *