آموزش, دانستنی های عینک

عینکهای رنگی

مزایا و معایب عینکهای رنگی

عدسی های عینک آفتابی رنگی، صرفا جنبه ی زیبایی ندارند. آنها در واقع کمک می کنند تا نوری که به چشم شما میتابد، فیلتر شود. اما بسته به رنگ عدسی، این کار را به روش های مختلف انجام می شود. برخی از رنگ های عینک های آفتابی باعث می شوند رنگ ها واضح تر دیده شوند. کاهش تابش خیره کننده، جلوگیری از ورود نور زننده به چشم  و حتی بهبود بینایی از موارد دیگر کاربردی این عینکها می باشد. همانطور که گفته شد، همه ی عدسی های رنگی برای تمامی موارد، مناسب نیستند.

واقعیت این است که هر عدسی رنگی مزایای مختلفی دارد. رنگ عدسی مناسب باید خستگی چشم را کاهش دهد بدون اینکه وضوح دید را از بین ببرد. در اینجا به معرفی رنگهای مختلف و خواص آنها می پردازیم.

 

مزایا و معایب عینکهای رنگی

 

سبز: جذب خوبی در نواحی مادون قرمز و فرابنفش نور خورشید دارد ولی میزان جذب آن ضعیف و کم است. یک عدسی با رنگ سبز با فیلتر کردن نور آبی به ایجاد کنتراست کمک می کند. این امر همچنین به کاهش خیرگی و خستگی چشم در نور شدید خورشید کمک می کند. این رنگ در عینک های آفتابی که برای بازی گلف یا تنیس و ست کردن با لباس های روزمره استفاده می شوند، مناسب هستند.

مزایا و معایب عینکهای رنگی

خاکستری: یکسانی انتقال در تمام طیف مرئی و خنثی دیده شدن رنگها نسبت به هم در این نوع عینکها رخ می دهد، در نتیجه در افراد دارای نقص دید رنگ مناسب است. این عینک ها در درک رنگها کمک نمیکنند فقط باعث می شوند که قضاوت نادرست در رنگ ها توسط فرد کوررنگ انجام نشود. این رنگ میزان تابش خیره کننده را کاهش می دهد، به خصوص هنگامی که در استخر یا رودخانه در حال شنا کردن روی آب هستید، و یا در حال ماهیگیری میباشید بسیار مفید هستند و برای حفظ شدن از نور شدید خورشید رنگ بسیار مناسبی میباشد. عدسی های رنگی خاکستری، هم در روزهای ابری و هم در روزهای آفتابی به خوبی عمل می کنند و باعث می شود که چشم شما خسته نشود. همچنین برای زمانی که در حال رانندگی میباشید، عالی هستند.

مزایا و معایب عینکهای رنگی

آبی یا بنفش: عدسی های آفتابی با رنگ آبی یا بنفش ضمن محافظت در برابر سطوح بازتابنده، به ویژه برف، به شما کمک می کنند تا خطوط اطراف اشیا را با وضوح بیشتری مشاهده کنید. عینک های آفتابی با لنزهای آبی در هوای مه آلود نیز به خوبی عمل می کنند. به علاوه، تقریباً با هر رنگ پوستی مناسب به نظر می رسند.

مزایا و معایب عینکهای رنگی

صورتی و قرمز: در نور نامناسب محوطه های سرپوشیده و یا محیط هایی با نور خیرکننده مناسب است. عینک های آفتابی به رنگ قرمز و گل رز، نور آبی را مسدود می کند، بنابراین ضمن کاهش خستگی چشم به بهبود دید راننده کمک می کنند. بعلاوه، آنها به افزایش عمق میدان دید شما و بهتر دیدن جزئیات کمک می کنند، به همین دلیل است که عینک های آفتابی با عدسی هایی به رنگ قرمز یا گل رز در بسیاری از فعالیت های ورزشی مانند اسکی استفاده می شوند.

مزایا و معایب عینکهای رنگی

زرد، نارنجی و طلایی: طیف آبی را جذب می کنند، سبب کاهش نور خیره کننده و افزایش رزولوشن تصاویر می شوند. عینک آفتابی با لنزهای زرد ، نارنجی و طلایی در شرایط نوری سطح متوسط ​​تا پایین برتری دارند. آنها درک عمق بسیار خوبی ارائه می دهند و همچنین برای عینک های آفتابی در فضای باز و داخلی نیز به خوبی عمل می کنند. آنها همچنین وضوح اشیا را بهبود می بخشند ، محیط را روشن تر نشان می دهند و نور آبی را مسدود می کنند. با این حال ، لنزهای آفتابی زرد ، نارنجی یا طلایی ممکن است درک رنگ ها را با مشکل مواجه کنند.

مزایا و معایب عینکهای رنگی

کهربایی یا قهوه ای : شبیه رنگ زرد از نظر عبور طیف هستند و باعث کاهش دادن انتقال نور آبی طیف نور مرئی می گردند. در ساعاتی از روز که نور آفتاب شدید تر است مثل 12 تا 14، مناسبترین رنگ ها میباشند. این رنگ به کاهش تابش خیره کننده کمک می کند تا روزهای ابری دید بهتری ایجاد شود. این عینک های آفتابی به بهبود درک عمق کمک می کنند. بنابراین در حین فعالیت هایی مانند گلف یا بیس بال، جایی که باید اشیای کوچک را از فاصله ای دور تشخیص داد، این عینکها مناسب هستند. لنزهای کهربایی، همچنین، باعث راحتی چشم در روزهای آفتابی می شوند و کنتراست را در برابر مناظر سبز و آسمان آبی افزایش می دهند.

مزایا و معایب عینکهای رنگی مزایا و معایب عینکهای رنگی

قبل از خرید عینک آفتابی با عدسی های رنگی، سعی کنید رنگ های مختلف عدسی را در شرایط نوری مشابه آنچه معمولاً تجربه کرده اید، ارزیابی کنید.

author-avatar

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *