آموزش, دانستنی های عینک

عینک آفتابی مناسب

چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
عینک آفتابی از چشم ها هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از جمله اجزای قابل مشاهده و نامرئی نور آن، محافظت می کند.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
گسترده ترین محافظت از چشم ها، در برابر اشعه ماورا بنفش است که می تواند باعث مشکلات چشمی کوتاه مدت و طولانی مدت مانند فوتوکراتیت ، آب مروارید ، ناخنک و اشکال مختلف سرطان چشم شود. چشم پزشک ها و بینایی سنج های مجرب به مردم در مورد اهمیت استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم در برابر اشعه ماورا بنفش توصیه می کنند . آنها برای محافظت از چشم، عینک آفتابی را توصیه می کنند که 99٪ یا بیشتر نور UVA و UVB را با طول موج تا 400 نانومتر، منعکس یا فیلتر میکند.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
نور مرئی با انرژی بالا، به عنوان یکی از دلایل تخریب ماکولای وابسته به سن شناخته شده است.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
تنها روش ارزیابی میزان محافظت از عینک آفتابی بررسی عدسی آن است ، که این مهم توسط تولید کننده عینک و یا یک دستگاه اپتیکی مجهز توسط یک بینایی سنج (اپتومتریست) انجام پذیر است.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
هرچه پوشش عینک آفتابی و فریم آن در اطراف چشم بیشتر باشد که اصطلاحا wraparound sunglasses گفته می شود ، آسیب دیدگی توسط خورشید به چشم کمتر می شود. خرید عینک های بزرگ یا عینک هایی به سبک سرتاسری که اظراف ناحیه گیج گاهی را هم گوشش می دهند، سبب کاهش تاثیر اشعه ماورا بنفش وارد شده از کنار عینک آفتابی به چشم می شود.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
اگرچه عدسی های خیلی تیره ممکن است جالب به نظر بیایند ، اما لزوما جلوی اشعه ماورا بنفش را نمی گیرند.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیمبرخی از عینک های آفتابی دارای لنزهای کهربایی، سبز یا خاکستری هستند. آنها خیلی مانع ورود اشعه های مضر آفتاب نمی شوند اما می توانند باعث افزایش کنتراست شوند ، که ممکن است برای ورزشکارانی که بیس بال یا گلف بازی می کنند، مفید باشد. در این سایت، در مقاله ی ( عینک های رنگی ) به انواع رنگهای عینک آفتابی پرداخته شده است.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
پلاریزاسیون باعث کاهش تابش خیره کننده از سطح بازتابنده ای مانند آب می شود. این مساله به تنهایی سبب محافظت بیشتر در برابر آفتاب نمی شود، اما می تواند فعالیت هایی مانند رانندگی یا قرار گرفتن در روی سطح آب را ایمن تر یا لذت بخش تر کند. در مقاله ی (عینک آفتابی پلاروید و غیر پلاروید) در این سایت، مفصل توضیح داده شده است.
چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم
برای انتخاب عینک آفتابی با عملکرد خوب، هزینه ی زیادی لازم نیست. ممکن است عینکهای کم هزینه نیز به همان اندازه گزینه های موثری باشند، اما به این شرط که توسط متخصص چشم یا بینایی سنج مجرب کنترل شده باشند، فریم مناسب داشته باشند و 100 درصد سبب انسداد اشعه ماورا بنفش شوند.
author-avatar

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *