آموزش, دانستنی های لنز, لنز

لنزهای تماسی اسکلرال (MSD , MED) و لنزهای هیبریدی

لنزهای تماسی اسکلرال

لنزهای تماسی اسکلرال ، لنزهایی سخت با دیامتر بالا و نفوذپذیر نسبت به اکسیژن می‌باشند که بر روی قسمت سفید چشم یا اسکلرا تکیه می‌کنند و قرنیه نامنظم را تبدیل به یک سطح کاملا منظم می‌نمایند.

لنزهای اسکلرال به ‌طور قابل توجهی بزرگتر از لنز هارد هستند. کوچکترین آن‌ها حدود  14.5 و بزرگترین حدود  24  میلی متر میباشد.

لنزهای اسکلرال جهت شرایط مختلف قرنیه که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند طراحی شده‌اند.  برای تمامی بیمارانی که قوز قرنیه دارند، عمل کراس لینک، عمل رینگ داخل چشمی و عمل پیوند قرنیه داشته اند، این نوع از لنزهای سخت میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

بیمارانی که قرنیه نامنظم دارند، نسبت به لنز سخت عدم تحمل دارند و می‌توانند از لنزهای اسکلرال استفاده نمایند. این لنزهایRGP  با دیامتر بالا, با کمک مایع زیر لنز، یک سطح اپتیکی کاملا منظم و در نتیجه دید عالی در کنار راحتی خیلی زیاد برای بیماران فراهم می‌آورند.

لنزهای اسکلرال برای بیماران دارای خشکی شدید چشم و یا بیمارانی با مشکل قرنیه‌ای نظیر سندروم شوگرن و سندروم استیونس جانسون که نیاز به لایه اشکی ضخیم‌تری دارند توصیه می‌شود.

لنزهای اسکلرال جهت اصلاح دید برای بیماران دارای آستیگماتیسم نامنظم ناشی ازعمل پیوند قرنیه  یا جراحی ریفراکتیو نیز مناسب میباشد.

 

لنزهای تماسی اسکلرال

 

 

 

لنزهای هیبریدی دسته دیگری از لنزهای خاص می‌باشند که از دو بخش RGP در مرکز که دید شفاف را برای بیمار فراهم میکند و در ضمن UV blocker نیز هست و در برابر اشعه UV از چشم شما محافظت میکند، و قسمت محیطی که از جنس Soft Silicon Hydrogel  می‌باشد که بخش مرکزی را احاطه کرده است و راحتی و تحمل طولانی مدت را برای ما فراهم می‌آورد و ترکیب این دو با هم عبور‌رسانی اکسیژن بالایی را برای قرنیه به همراه دارد.

این لنزها برای بیماران کراتوکونوس (قوزقرنیه) و به طور کلی بیمارانی که قرنیه نامنظمی دارند، به هر شکلی مناسب می‌باشد .

لنزهای هیبریدی همزمان راحتی و دید خوب را برای بیمارانی که عدم تحمل لنزهارد را دارند، فراهم میکند.

لنزهای تماسی اسکلرال

author-avatar

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *