آموزش, اخبار, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز

لنزهای تماسی می توانند با علت اصلی نابینایی مبارزه کنند

لنزهای تماسی علت اصلی نابینایی
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، گلوکوم دومین علت نابینایی در جهان است این در حالی است که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. گلوکوم باعث افزایش فشار در کره چشم می شود و به عصب بینایی آسیب می رساند. قطره های چشمی می توانند به کاهش علائم کمک کرده و پیشرفت کاهش بینایی را متوقف کنند. با این حال، بیماران همیشه توصیه های پزشکی مبنی بر استفاده از داروها را رعایت نمی کنند. لنزهای تماسی جدید آغشته به دارو های چشمی می توانند این مشکل را حل کنند و در نتیجه باعث بهبود بیماران شوند.
تیمی از دانشمندان آمریکایی برای اولین بار در سال 2014 لنزهای تماسی را که با استفاده از دارویی که در یک لایه نازک از پلیمر قرار دارد ، تولید کردند. برخلاف لنزهای تماسی دارویی که قبلاً آمده بودند ، لنزهای جدید توانستند با گذشت زمان دارو را به آرامی تحویل دهند و به این صورت یک ماه طول می کشد تا مواد موجود در آنها آزاد شود. در مطالعه ای که امروز در مجله Ophthalmology به صورت آنلاین منتشر شده است ، محققان نشان داده اند که این لنزها به همان اندازه که داروهای گلوکوم روی بینایی افراد تاثیر دارند، به کاهش روند بیماری کمک میکنند.

لنزهای تماسی علت اصلی نابینایی

مزیت لنزها نسبت به قطره های چشمی، به دلیل سازگاری بیشتر لنزها میباشد. از آنجا که قطره های چشمی دارویی معروف به لاتانوپروست می تواند باعث سوزش و خارش چشم شود و به سختی تجویز می شود ، برخی مطالعات نشان داده اند که تا 50 درصد بیماران از لحاظ دوز مصرف دارو دچار مشکل میشوند. از طرف دیگر، یک لنز تماسی آغشته به دارو، یک بار روی چشم قرار می گیرد و به تدریج و پیوسته مواد دارویی روی لنز را به چشم منتقل میکند.
دکتر جوزف بی سیولینو گفت: اگر بتوانیم لنزها را سازگارتر با چشم طراحی کنیم، ممکن است به بیماران کمک کنیم تا در بیماری هایی مانند گلوکوم برای حفظ بینایی بتوانند به این لنزها بسنده کنند و میلیون ها نفر را از نابینایی قابل پیشگیری نجات دهیم. این مطالعه همچنین این احتمال را ایجاد می کند که ما ممکن است گزینه ای برای کنترل گلوکوم داشته باشیم که از آنچه امروزه استفاده میشود، موثرتر باشد.

لنزهای تماسی علت اصلی نابینایی

این دارو در یک حلقه در اطراف لنز تعبیه شده است، که باعث می شود مرکز لنز تمیز بماند. این لنزهای مورد مطالعه را میتوان هر هفته یک بار تعویض کرد و در نظر داشته باشید که این لنزها با لنزهای دوربینی و نزدیک بینی متفاوت هستند.
محققین اکنون آزمایش های بالینی را طراحی کرده اند تا ببینند این لنزهای تماسی در چشم انسان چگونه کار می کند و مشکلات احتمالی را کنترل کنند.

لنزهای تماسی علت اصلی نابینایی

 

author-avatar

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *