اخبار, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز

لنزهای تماسی نرم فتوکرومیک

لنزهای تماسی نرم فتوکرومیک حاوی مواد افزودنی حساس به نور هستند که به آنها اجازه می دهد هنگام قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش ، لنز تاریک شود.این لنزها بر اساس مطالعات مشخص شده است که جنبه های عملکرد بصری را در زیر نور شدید بهبود می بخشند.

 

در 10 آوریل 2018 ، FDA با صدور بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد لنزهای تماسی Acuvue Oasys با فناوری هوشمند Intelligence Transitions lens هستند که با مواد افزودنی حساس به نور ترکیب شده اند و آنها را به اشعه ماورا بنفش یا سایر اشعه های نور مرئی که در معرض آنها هستند حساس می کند. در نتیجه ، وقتی در یک منطقه با نور زیاد قرار دارید ، به طور خودکار تاریک می شوند. آنها به محض اینکه در شرایط روشنایی کم نور یا کم نور باشید ، به رنگ روشن خود برمی گردند.

درمطالعه ای FDA بیان کرد که هنگام استفاده از لنزها برای انجام فعالیت های خود هیچ مشکلی در بینایی ندارند.می توان از این لنزها نیز به عنوان گزینه دوربینی یا کنترل نزدیک بینی برای کسانی که دیگر بیماری های چشم کنترل نشده ندارند ، استفاده کرد.

لنزهای تماسی با فناوری هوشمند Transitions Light حداکثر تا 14 روز متوالی قابل استفاده هستند. آنها را قبل از خواب بیرون بیاورید. از قرار دادن آنها در معرض آب یا استفاده بیش از حد مجاز خودداری کنید. کسانی که عفونت ، التهاب یا تحریک چشم فعال دارند ، باید گزینه های دیگری را امتحان کنند. آلرژی شدید چشم ، خشکی چشم یا بیماری های چشم کنترل نشده نیز موارد منع مصرف است.

اپتومتریست و متخصص لنز به شما توضیح می دهد که لنزهای تماسی فتوکرومیک جایگزین عینک های مسدود کننده UV نیستند. ما توصیه می کنیم از عینک های آفتابی استفاده کنید که 100٪ از اشعه ماورا بنفش برای هر دو اشعه UVA و UVB محافظت کند.

لنز فتوکرومیک منجر به کاهش ناتوانی در تابش خیره کننده ، بهبود بازیابی فشار استرس ، کاهش ناراحتی تابش خیره کننده و بهبود کنتراست رنگی می شود.

author-avatar

درباره دکتر فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *