آموزش, اخبار, دانستنی های لنز

من با همین چشمان کوچک ام جاسوسی می کنم !

لنز تماسی هوشمند Mojo Vision

ممکن است روزی لنزهای تماسی با تکنولوژی پیشرفته جایگزین گوشی های هوشمند شوند.فناوری لنزهای تماسی در حال رسیدن به نقطه ای است که نشان می دهد داستان های علمی- تخیلی درباره ی لنزهای تماسی در حال به وقوع پیوستن هستند.

لنز تماسی هوشمند Mojo Vision دید تقویت شده و پردازش شده ای را به فرد استفاده کننده از لنز ارایه می دهد.

لنزهای تماسی نتیجه یک کشف تصادفی هستند که در طول جنگ جهانی دوم به دست آمده است. چشم پزشک هارولد ریدلی مشاهده کرد که علیرغم اینکه ترکش پلاستیک اکریلیکی در چشم خلبانان جنگنده رفته، به نظر می رسید که هیچ آسیبی ندیده است. این یافته سرانجام باعث کشف لنزهای داخل چشمی برای درمان آب مروارید شد.

در طول سالیان متمادی، یافته های جدید علمی منجر به ساخت لنزهای تماسی نرم و راحت شده است. اکنون، تحقیقاتی که در مورد شیمی ، زیست شناسی و میکروالکترونیک گرد هم آمده است، منجر به ایجاد لنزهای تماسی شده که شاید تا چند سال پیش فقط در فیلم های علمی-تخیلی قابل دیدن بود.

 

لنز تماسی هوشمند Mojo Vision

 

محققان دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ، نمونه ی اولیه لنزهای تماسی را ایجاد کرده اند که به طور مداوم تغییرات فشار داخل چشمی و فشار داخل کره ی چشم را کنترل می کند. نمونه اولیه، بر اساس این واقعیت است که شکل کره چشم در پاسخ به تغییرات فشار داخل چشمی تغییر می کند. وقتی این اتفاق می افتد، لنزهای تماسی در این راستا تغییری متناسب می کنند. یک خازن نازک که در لنزهای تماسی تعبیه شده است، تغییرشکل لنز تماسی را به تغییرات فشار داخل چشم مرتبط می کند.

این لنزهای تماسی که همیشه مراقب چشم ها هستند، برای افرادی که از گلوکوم رنج می برند مفید خواهند بود. این لنز می تواند تغییرات فشار داخلی چشم را در طول روز کنترل کند و می تواند داروهایی را که برای کنترل بیماری گلوکوم در خود ذخیره کرده است، آزاد کند. یک لنز مشابه، به نام Sensimed Triggerfish، در ایالات متحده و ژاپن توانسته است که تاییدیه قانونی و بهداشتی را دریافت کند.

به لطف فراگیر شدن دستگاه های الکترونیکی، ما در حال حاضر در جهانی زندگی می کنیم که مدام تحت تابش الکترومغناطیسی است. اگرچه فعلا ثابت نشده است اما، مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی می تواند تاثیراتی روی بافت های مختلف بدن داشته باشد. مهندسین در کره جنوبی برای کمک به محافظت از چشم در برابر اشعه الکترومغناطیسی، لنز تماسی خود را به لایه ای از گرافن آغشته می کنند. لایه ی نازک گرافن نیز کم آبی بدن را کاهش می دهد.

 

لنز تماسی هوشمند Mojo Vision

 

فراتر از دید……

پیشرفت های میکروالکترونیک و شیمی به افزایش پروژه ها و نمونه های اولیه مربوط به لنزهای تماسی هوشمند کمک کرده است. به عنوان مثال، در حال حاضر لنزهایی وجود دارند که به عنوان عینک آفتابی در چشم، در واکنش به تغییرات شدت نور، تیره و روشن می شوند.

شرکت تازه تأسیس Mojo Vision مستقر در کالیفرنیا در حال کار بر روی لنزهای تماسی با نمایشگر LCD داخلی است که امکانات بسیار زیادی را ایجاد می کند. مشابه نمایشگری که روی شیشه جلو اتومبیل نمایش داده می شود، لنزهای تماسی می توانند طیف گسترده ای از اطلاعات را از اعلان های تلفن ، جهت نقشه و سایر موارد ارائه دهند. تصور اینکه خیلی زود بتوانیم از لنزهای تماسی برای بزرگنمایی اجسام دور (مانند یک دوربین شکاری) استفاده کنیم، خیلی دور از ذهن نیست.

 

پیش بینی می شود بازار جهانی لنزهای تماسی گسترش یافته و انتظار می رود شاهد عرضه محصولات گسترده و پیشگامانه باشیم و در حالی که فناوری برای توسعه لنزهای تماسی در حال پیشرفت است، ممکن است لنزهای تماسی هوشمند روزی جایگزین تلفن های هوشمند و صفحه های نمایش شوند.

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه