آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز, لنز

چرا با لنزهای تماسی تار میبینم ؟

چرا با لنزهای تماسی تار میبینم ؟

در حالت ایده آل، لنزهای تماسی شما همیشه باید دید عالی به شما بدهند. این هدف آنهاست. با این حال، گاهی اوقات ممکن است کارها کمی مبهم پیش روند. در اینجا برخی از دلایل (و راه حلها) برای تار شدن دید هنگام استفاده از لنزهای تماسی ذکر شده است.

 

چرا با لنزهای تماسی تار میبینم ؟

برخی از دلایل عبارتند از:

  1.  خشکی چشم
  2.  تغییر در نسخه شما
  3.  حرکت یا چرخش لنز
  4.  رعایت نکردن بهداشت چشم ها
  5.  میکروب های جمع شده بر روی لنز تماسیجمع شدن رسوبات و پروتئین ها در سطح لنزهای تماسی شایع ترین دلیل تار بودن لنزها هستند. ساده ترین راه برای دیدن این مشکل، برداشتن لنزها از چشم و مقایسه بینایی در عینک های شما است. اگر دید شما با عینک واضح تر است، لنزهای تماسی احتمالاً کثیف هستند.

عمل طبیعی پلک زدن به پلک های ما باید مانند برف پاک کن های شیشه ای کار کند تا سطح لنزها را در حالی که در چشم قرار دارند تمیز کنند، اما همچنین مهم است که هر روز با برداشتن لنزها به یک روش تمیزکاری دقیق، عمل کنید.

لنزهای تماسی وقتی بیشتر از آنچه طراحی شده باشند، استفاده شود، احتمالاً باعث ایجاد ذخایر پروتئین در سطح می شوند. امروزه بیشتر لنزها در بازار یا روزانه یکبار مصرف، دو هفته یکبار مصرف یا ماهانه یکبار مصرف موجود است. حتی با تمیز کردن دقیق، لنزهای شما باید در برنامه پیشنهادی تعویض شوند تا از خطرات آن جلوگیری شود و احتمال آسیب دیدگی چشم ها کاهش یابد.

 

خشکی چشم


هنگامی که خشکی علت تاری دید است، معمولاً بینایی بلافاصله پس از پلک زدن یا بعد از گذاشتن لنز تماسی کمی روشن تر می شود. بنابراین پلک نزدن می تواند یکی از عوامل خشکی چشم باشد. هنگام استفاده از قطره های مرطوب کننده، حتماً از قطره ای استفاده کنید که برای مواد لنز خاص شما طراحی شده است.

بعضی از لنزهای تماسی برای افرادی که تمایل به چشمی خشک تر از سایرین دارند بهتر است. اگر تمایل به خشکی دارید، درباره سایر گزینه های لنز تماسی با پزشک چشم سؤال کنید. اگر لنزهای خود را طولانی تر از آن چیزی که طراحی شده، استفاده کنید، می تواند خطر خشکی ناشی از لنز تماسی را افزایش دهد. حتماً لنزهای خود را مطابق توصیه جایگزین کنید.


حرکت یا چرخش لنزهای تماسی


به منظور ایجاد دید روشن، لنزهای تماسی باید بر روی چشم شما متمرکز شوند. اگر لنزها روی چشم حرکت کنند، احتمالاً بینایی شما مبهم خواهد بود، به خصوص برای افرادی که دارای آستیگماتیسم هستند. اگر احساس می کنید لنزهای شما در حال حرکت هستند یا در حال چرخش هستند، ممکن است یک پزشک چشم نیاز به تنظیم تناسب لنزهای تماسی شما داشته باشد.

تغییر در دید شما


اگر نسخه چشمان شما در حال تغییر است، در نتیجه ممکن است تاری دید با لنزهای تماسی خود داشته باشید. تغییرات در نسخه در نوجوانان با رشد زیاد رایج است، و همچنین در افراد بالای ۴۰ سال انجام می شود. تغییرات در نسخه به جای تغییرات ناگهانی، به تدریج انجام می شوند.

تغییرات ناگهانی در نسخه شما می تواند نشان دهنده جدی تر مشکلات سلامتی چشم یا سیستمیک مانند دیابت باشد. اگر احساس می کنید بینایی شما تغییر کرده است، باید به پزشک چشم مراجعه کنید تا نسخه شما تنظیم شود


یک مشکل سلامت چشم


اگر بینایی مبهم که تجربه می کنید پس از برطرف شدن لنزهای تماسی هنوز وجود داشته باشد، می تواند یک مشکل جدی برای سلامتی چشم مانند تورم قرنیه، عفونت، التهاب، آب مروارید، مشکلات شبکیه یا بسیاری از شرایط دیگر را نشان دهد. اگر تاری دید وجود ندارد، فوراً به پزشک چشم خود مراجعه کنید.

کلام آخر

چنان چه در هنگام استفاده از لنزهای تماسی به خصوص برای اولین بار، تاری دید را تجربه کردید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند مشکل را برطرف کند و اگر به لنزی جدید نیاز داشتید، پزشک شما می تواند لنز شما را تعویض کند.
لنزهای تماسی وقتی بیشتر از آنچه طراحی شده اند، استفاده شوند، باعث جمع شدن پروتئین های سطح چشم روی سطح لنز تماسی می شوند. حتی با تمیز کردن دقیق لنزها، شما باید لنزها را به موقع تعویض کنید.
هنگامی که خشکی چشم علت تاری دید باشد، معمولاً بلافاصله پس از پلک زدن یا بعد از انداختن اشک مصنوعی، دید شما کمی بهتر می شود. بنابراین پلک نزدن و خشک شدن چشم می توانند از عوامل خشکی چشم باشند. هنگام استفاده از قطره های اشک مصنوعی مراقب باشید که قطره استفاده شده مناسب لنزهای تماسی باشد.

 

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/