اخبار, دانستنی های چشم انسان

راه حلی جدید و نوآورانه برای کاهش ضعف بینایی

کاهش ضعف بینایی با نور قرمز

یک مطالعه جدید و پیشگام توسط محققان کالج لندن نشون میده که تنها سه دقیقه قرار گرفتن در معرض نور قرمز عمیق، اون هم صبح زود و تنها یک بار در هفته، میتونه به طور قابل توجهی کاهش بینایی رو بهبود ببخشه. با جزییات بیشتر همراه مجله‌ی نور اپتیکال باشین.

 

کاهش ضعف بینایی با نور قرمز

 

این مطالعه که در Scientific Reports منتشر شده، بر اساس کار قبلی همین تیمه که نشون میده قرار گرفتن روزانه سه دقیقه در معرض نور قرمز عمیق (که فرکانسش موج بلندی داره)، سلول‌های میتوکندری تولیدکننده‌ی انرژی در شبکیه چشم انسان رو روشن میکنه و به تقویت دید طبیعی کمک میکنه که از کاهش قدرت بینایی جلوگیری بشه.

 

میتوکندری در واقع بانک انرژی بدن انسانه که وظیفه‌ش تولید انرژیه. اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد میتوکندری رو در این لینک بخونین.

 

برای این مطالعه‌ی جدید، دانشمندان میخواستن که مشخص کنن قرار گرفتن در معرض نور قرمز عمیق به مدت سه دقیقه چه تاثیری داره؛ در حالی که قبلا از سطوح انرژی بسیار کمتری نسبت به این مطالعه استفاده میکردن. علاوه بر این، قبلا تحقیقات جداگونه‌ای در UCL (کالج لندن) روی مگس‌ها هم انجام شده که نشون میده میتوکندری بسته به زمان روز تغییر بازدهی نشون میده و به خاطر همین، تیم تحقیقاتی قرار گرفتن در معرض نور در صبح رو با قرار گرفتن در معرض نور بعد از ظهر مقایسه کردن.

همه‌ی شرکت‌کننده‌ها بین 34 تا 70 سال سن داشتن و هیچ بیماری چشمی نداشتن، قبل از آزمایش، پرسشنامه‌ای رو در مورد سلامت چشم تکمیل کردن و دید رنگی طبیعی داشتن. با استفاده از یک دستگاه LED، همه‌ی 20 شرکت کننده (13 زن و 7 مرد) صبح بین ساعت 8 صبح تا 9 صبح در معرض سه دقیقه نور قرمز عمیق 670 نانومتری قرار گرفتن؛ سه ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض، دید رنگی اونها دوباره مورد آزمایش قرار گرفت و 10 نفر از شرکت کنندگان هم یک هفته بعد از قرار گرفتن در معرض آزمایش، دوباره مورد آزمون قرار گرفتن.

 

کاهش ضعف بینایی با نور قرمز

 

به طور متوسط ​​یک بهبود قابل توجه 17٪ در دید رنگی وجود داشت که رسیدن به این بهبود در شرکت کننده‌های مورد آزمایش، یک هفته طول کشید. در بعضی از شرکت کننده‌های مسن تر، بهبودی 20 درصدی مشاهده شد که اون هم همچنین یک هفته به طول انجامید.

 

به طور خلاصه، محققان متوجه شدن که در هنگام قرار گرفتن در معرض سه دقیقه نور قرمز عمیق 670 نانومتری (طول موج بلند) در صبح، به طور متوسط ​​17 درصد بهبودی در کنتراست رنگ دید شرکت‌کننده‌ها وجود داره و تاثیرات این قرار گرفتن در معرض نور قرمز حداقل تا مدت طولانی قابل توجهی ادامه داره: یک هفته. با این حال، موقعی که همون آزمایشها در بعد از ظهر انجام شد، هیچ بهبودی مشاهده نشد!

 

دانشمندان میگن که مزایای نور قرمز عمیق، که توسط یافته های این مطالعه مشخص شده، پیشرفت بزرگی در عرصه‌ی سلامت چشم رقم میزنه که باید به زودی به درمان های چشمی مقرون به صرفه خانگی منجر بشه و به میلیون ها نفر در سراسر جهان که با کاهش دید طبیعی‌شون دست و پنجه نرم میکنن کمک کنه.

پروفسور گلن جفری (از موسسه‌ی چشم پزشکی UCL)، نویسنده اصلی این مقاله گفت: “ما نشون دادیم که یک بار قرار گرفتن در معرض امواج طولانی نور قرمز عمیق در صبح می تونه به طور قابل توجهی کاهش بینایی رو بهبود ببخشه؛ که مسئله‌ای مهم در سلامتی و رفاهه.

 

به طور طبیعی کاهش بینایی بر اثر کاهش فعالیت میتوکندری در انسان در حدود 40 سالگی رخ میده؛ سلول‌های شبکیه چشم شروع به پیر شدن میکنن و سرعت این پیری با افزایش سن بیشتر میشه که منجر به بیمارهایی مثل پیرچشمی میشه. تراکم میتوکندری در سلول‌های گیرنده‌ی نور در شبکیه که نیاز به انرژی بالایی دارن، بیشترین میزان رو داره؛ پس در نتیجه، شبکیه سریعتر از سایر اندام ها پیر میشه.

 

اگر علاقه‌مندین درباره‌ی پیرچشمی و جدیدترین راه حلها و درمانهاش بیشتر بخونین، این مقاله از مجله‌ی ما رو از دست ندین.

 

در مطالعه‌ی اثرات نور قرمز عمیق روی چشم انسان، محققان بر اساس یافته‌های قبلی خودشون عمل کردن که در اون موش‌ها، زنبورهای عسل و مگس‌های میوه، همگی با قرار گرفتن چشم‌هایشان در عمق نوری 670 نانومتری (طول موج بلند) بهبود قابل‌توجهی در عملکرد گیرنده‌های نوری شبکیه پیدا کردن.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *