اخبار, دانستنی های چشم انسان, لنز

شکم خوک ها و راه حلی برای خشکی چشم

راه حل خشکی چشم
محتوا
2. دانشمندان دانشگاه مونیخ (TMU) می گویند که با داشتن نوع جدیدی از روان کننده، برپایه ی مولکول هایی که در معده خوک یافت می شوند و چشم های خشک را ایمن و سالم نگه می دارند میتوانند بهتر از این خطر جلوگیری کنند. به طور کلی، سطح چشم انسان توسط مولکولی به نام Musin MUC5AC به خوبی روانکاری می شود. این ماده در اشک، معده و روده یافت می شود و به دلیل توانایی اتصال مقدار زیادی آب، سطح چشم را خوب و مرطوب نگه می دارد. اما برای برخی از افراد، مایع اشکی فاقد موسین کافی است که می تواند منجر به خشکی چشم شود. این برای افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند و سپس به یک روان کننده محافظ برای جلوگیری از آسیب دیدگی لنز تماسی نیاز دارند، یک مشکل است. این همان جایی است که روان کننده های مصنوعی بر پایه ی اسید هیالورونیک وارد عمل میشوند، این فرآیندی است که به طور طبیعی در چشم رخ نمی دهد. این روان کننده ها باید به طور منظم چندین بار در طول روز به صورت قطره چشمی استفاده شوند. این تیم اظهار داشت که روش بهتری برای انجام این کار وجود دارد، بدین صورت که یک روان کننده ی طبیعی با قدرت محافظت بالاتر و فقط روزی یک بار روی لنزهای تماسی چکانده شود.

افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند ممکن است که توسط خشکی چشم مورد اذیت و آزار قرار گرفته باشند. این موضوع نه تنها می تواند آزاردهنده باشد بلکه می تواند به بافت چشمی آسیب بزند.

راه حل خشکی چشم

دانشمندان دانشگاه مونیخ (TMU) می گویند که با داشتن نوع جدیدی از روان کننده، برپایه ی مولکول هایی که در معده خوک یافت می شوند و چشم های خشک را ایمن و سالم نگه می دارند میتوانند بهتر از این خطر جلوگیری کنند. به طور کلی، سطح چشم انسان توسط مولکولی به نام Musin MUC5AC به خوبی روانکاری می شود. این ماده در اشک، معده و روده یافت می شود و به دلیل توانایی اتصال مقدار زیادی آب، سطح چشم را خوب و مرطوب نگه می دارد. اما برای برخی از افراد، مایع اشکی فاقد موسین کافی است که می تواند منجر به خشکی چشم شود. این برای افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند و سپس به یک روان کننده محافظ برای جلوگیری از آسیب دیدگی لنز تماسی نیاز دارند، یک مشکل است. این همان جایی است که روان کننده های مصنوعی بر پایه ی اسید هیالورونیک وارد عمل میشوند، این فرآیندی است که به طور طبیعی در چشم رخ نمی دهد. این روان کننده ها باید به طور منظم چندین بار در طول روز به صورت قطره چشمی استفاده شوند. این تیم اظهار داشت که روش بهتری برای انجام این کار وجود دارد، بدین صورت که یک روان کننده ی طبیعی با قدرت محافظت بالاتر و فقط روزی یک بار روی لنزهای تماسی چکانده شود.

راه حل خشکی چشم

با وجود اینکه این ماده با موسین MUC5AC  یکسان نیست، اما یک مولکول موسین با ساختاری مشابه، می تواند در معده خوک یافت شود که تیم تحقیقات موفق شده است تا مقادیر زیادی از آن را برای تحقیقات جدا کند. آنها میگویند که این کار را به روشی انجام داده اند که  باعث تغییرات شیمیایی در مولکول نشده و خصوصیات اصلی آن را به عنوان یک روان کننده ی طبیعی حفظ کرده است. الیور لیلهگ، مدیر TUM، می گوید: “بیشتر موسین های موجود در بازار که قبلا برای درمان خشکی دهان استفاده می شدند، این توانایی را از دست داده اند، ما توانسته ایم که این را در یک سری از آزمایشات به اثبات برسانیم. بنابراین این مخاط های تجاری برای درمان خشکی چشم مناسب نیستند. سپس این تیم آزمایشاتی را بر روی چشم های خوک انجام داد و از موسین های حاصل از خوک برای روان کاری لنزهای تماسی استفاده کرد و عملکرد آنها را کنترل کرد.

بر طبق این گزارش، لنزهای تماسی هیچ صدمه ای به بافت وارد نکردند و آنها معتقدند که خیساندن لنزهای تماسی در محلول موسین به مدت یک شب برای مشکلات ناشی از خشکی چشم کافی میباشد. بنجامین و نیکنجان، اولین محققین این پروژه: “ما نشان داده ایم که موسین به طور منفعل به ماده لنز تماسی جذب می شود و یک لایه ی روان کننده بین لنز تماسی و قرنیه تشکیل میشود.

محققان می گویند که مزایای اصلی روش الهام گرفته شده از خوک این است که موسین، بیشتربا مولکول های طبیعی موجود در مایع اشک ارتباط  دارد و به تکرار دوزهای مختلف در طول روز نیازی ندارد. آزمایش های انسانی فعلا صورت نگرفته است، اما این تیم اکنون به دنبال آزمایشات بیشتر بر روی حیوانات آزمایشگاهی است.

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه