دانستنی های چشم انسان, عمل جراحی, لنز

عمل تغییر رنگ چشم – از فرضیه تا واقعیت

عمل تغییر رنگ چشم
آیا می توان رنگ چشم خود را تغییر داد؟
ژنتیک، رنگ چشم را تعیین می کند. چشم های انسان غالبا در چند سال نخست زندگی تیره می شوند. با افزایش سن یا تغییر نور محیط، رنگ چشم ها می تواند کمی تغییر کند، اما برخی از افراد به دنبال تغییر رنگ چشم قابل توجه و پایدار هستند.
عمل تغییر رنگ چشم

 

اگر فردی بخواهد به طور موقت رنگ چشم خود را تغییر دهد، میتواند به راحتی از لنزهای تماسی رنگی نمره دار و بدون نمره استفاده کند.
اما برای افرادی که قصد دارند رنگ چشم خود را به طور دائم تغییر دهند، عمل جراحی کاشت عنبیه میتواند کارساز باشد. با این حال، به دلیل خطرات شدیدی که این عمل جراحی دارد، بسیاری از متخصصین چشم از انجام این عمل جراحی امتناع میکنند.

عمل تغییر رنگ چشم

 

 

چگونه رنگ چشم ایجاد می شود؟
عنبیه قسمت رنگی چشم است. عنبیه می تواند: قهوه ای، مشکی، سبز، آبی، فندقی و یا ترکیبی از این رنگها باشد.
در نظر داشته باشید که ترکیب ژن های والدین رنگ عنبیه را تعیین می کند. در خیلی از موارد، رنگ چشم کودک حتی با هیچ یک از والدین مطابقت ندارد، بنابراین پیش بینی رنگ چشم انسان قبل از تولد تقریباً غیرممکن است.

عمل تغییر رنگ چشم

چرا رنگ چشم انسان به طور طبیعی تغییر می کند؟
رنگ چشم می تواند با گذشت زمان تغییر کند، اما این تغییر چشمگیر نیست.
رنگ چشم اکثر نوزادان در چند سال اول تولد به مرور زمان تیره می شود. در این مدت، بدن رنگدانه ای تیره به نام ملانین را ترشح میکند که باعث این اتفاق میشود. انبساط یا انقباض عنبیه نیز می تواند به تغییرات جزئی در رنگ چشم منجر شود. گاهی اوقات افراد متوجه می شوند که با افزایش سن رنگ چشم آنها روشن می شود. این مساله طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی نیست.
در برخی از نقاط جهان، جراحی کاشت عنبیه قابل انجام شدن است. این عمل جراحی برای ترمیم یا جایگزینی عنبیه بدنبال بیماری یا ضربه به قسمت رنگی چشم انجام میشود. با این حال، از آنجا که این عمل جراحی تغییر رنگ عنبیه می تواند تغییری دائمی در رنگ چشم ایجاد کند ، در بین افرادی که به دنبال تغییر رنگ چشم هستند محبوب شده است. خطرات زیادی به دنبال این عمل جراحی متوجه افراد میشود. عوارضی همچون:
التهاب چشم
تورم قرنیه
آسیب به قرنیه
گلوکوم
آب مروارید
کم بینایی یا نابینایی
author-avatar

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *