آموزش, دانستنی های عینک

عینک های دو دید (بایفوکال)

مزایا و معایب عینک های دو دید

در این مقاله برای شما از مزایا و معایب عینک های دو دید می گوییم ولی اول از همه بیایید به یک سوال پاسخ دهیم : عینک بایفوکال چیست ؟

پیرچشمی وضعیت چشمی است که با افزایش سن اتفاق می افتد و بعد از سن معمولا 40 سال دید نزدیک در کارهای نزدیک مانند مطالعه کتاب ،روزنامه و دیدن نوشته های صفحات دیجیتالی مانند موبایل و تبلت  کاهش می یابد.

مزایا و معایب عینک های دو دید

علاوه بر تاری دید در نزدیک از علایم دیگر پیر چشمی می توان به مورد زیر اشاره کرد:

فرد برای دید بهتر در نزدیک اشیای حاوی نوشته را دور می کند تا دید بهتری بیاید و این یکی از علایم پیرچشمی است.

مزایا و معایب عینک های دو دید
مزایا و معایب عینک های دو دید

جهت دید بهتر در نزدیک می توان از عینک نزدیک جداگانه استفاده کرد اما مشکلی مطرح می شود:

از یکی از مشکلات می توان به این اشاره داشت که بعضی افراد عینک دور هم دارند. بنابراین استفاده از دو عینک امکان دارد برای این افراد خوشایند نباشد.

باید توجه داشت که راهکارهای متفاوتی در جهت اصلاح دید نزدیک مطرح است که یکی از آن استفاده از عینک نزدیک است. راهکارهای دیگر شامل استفاده از عینک بایفوکال یا دو دید، استفاده از عینک سه دید یا تریفوکال،استفاده از عینک های پروگرسیو یا تدریجی و عمل های جراحی مانند عمل کمرا است. در این مقاله به نکاتی در ارتباط با عینک های بایفوکال خواهیم پرداخت.

عینک های بایفوکال دارای دو نقطه فوکوس دید، در دور و نزدیک هستند. نقطه فوکوس دید دور در قسمت بالای عینک و قسمت فوکوس نزدیک در قسمت پایین عینک قرار دارد. در هر دو قسمت عیب انکساری فرد مانند آستیگمات، دور بینی و نزدیک بینی اصلاح می گردد.

مزایا و معایب عینک های دو دید
مزایا و معایب عینک های دو دید

عدسی های عینک بایفوکال یا دو دید، به شکل ها و طرح های عدسی مختلفی موجود است:

برخی از عینک های بایفوکال دارای یک خط هستند که نشان دهنده جدایی فاصله دور و نزدیک است.

مزایا و معایب عینک های دو دید

در نوع دیگری از عینک های بایفوکال یک سگمان یا بخش کوچک برای دید نزدیک وجود دارد.

مزایا و معایب عینک های دو دید

به طور کلی دید به این صورت است که هنگام نگاه به دور دید نزدیک کاهش می یابد و برعکس.شکل شماتیک زیر چگونگی دید،هنگام نگاه به دور با استفاده از عینک بایفوکال را نشان میدهد.

مزایا و معایب عینک های دو دید

در کنار این مسایل باید به انتخاب فریم مناسب نیز دقت داشت تا عینک کاملا روی صورت قرار بگیرد و فرد بتواند از قسمت پایین دید نزدیک داشته باشد و از قسمت بالای عینک برای دید دور اشیا و افراد را تشخیص دهد. بنابراین اگر فریم کامل منطبق با صورت و تنظیم شده نباشد دید در حداقل  یک فاصله کاهش می یابد.برای تنظیم درست عینک بر صورت حتما باید نزد متخصص عینک و اپتومتریست مراجعه نمایید.

نکته مهم دیگر این است که فرد در استفاده از عینک های بایفوکال نیاز به طی یک دوره آداپتاسیون خواهد داشت که حداقل دو هفته می باشد.امکان سر درد و سرگیجه و دیدن پرش در تصاویر هنگام نگاه از قسمت دور به نزدیک و برعکس وجود دارد.اگر برای اولین بار است که برای پیرچشمی از عینک استفاده می کنید و اگر این نوع عینک را انتخاب کنید زودتر عادت خواهید کرد.

مزایا و معایب عینک های دو دید

باید فریم و عدسی مورد انتخاب در عینک بایفوکال برای هر فرد متناسب با سبک زندگی فرد باشد.به طور مثال در افرادی که کار نزدیک طولانی مدت دارند بهتر است از عینک بایفوکالی استفاده شود که قسمت نزدیک بزرگتری دارد.یا افرادی که به دید میانی مانند کار با کامپیوتر احتیاج دارند می توانند یا از یک عینک جداگانه برای فاصله کامپیوتر استفاده کنند و یا می توانند از عینکهای سه دید یا تریفوکال (که قسمت میانی برای فواصل میانی است و خط دارند)یا عینک های تدریجی یا پروگرسیو(که از بالابه پایین به تدریج قدرت تغییر می کند و خطی نیز ندارد اما فرد امکان دارد مشکلاتی مثل سردرد و اعوجاج در دید در قسمتهای اطراف عینک داشته باشد) بهره ببرند.

بنابراین عینک های بایفوکال یا دو دید بسیار برای افرادی که اولین بار است از عینک نزدیک استفاده می کنند مناسب است به این شرط که داشتن دو عینک برای فرد خوشایند نباشد و هم چنین از نظر زیبایی برای فرد مهم نباشد که خط جداکننده دید در فواصل مختلف توسط بقیه دیده شود.

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه