آموزش, اخبار, دانستنی های عینک

فریم مناسب در کودکان

فریم مناسب در کودکان

انتخاب عینک مناسب برای مراقبت بینایی در کودکان اهمیت بالایی دارد .بسیاری از کودکان به دلایل مختلف در کودکی عیب انکساری دارند به عنوان مثال به طور مادرزادی باشد یا در اثر ابتلا به بیماریهایی از زمان تولد و یا ضربه به سر و بیماری مادر در زمان بارداری و موارد دیگر باشد.این کودکان حتما تا قبل از سن هفت سالگی برای جلوگیری تنبلی چشم باید تحت نظر متخصص تجویز عینک قرار گیرند.

فریم مناسب در کودکان
فریم مناسب در کودکان

انتخاب فریم مناسب برای کودکان وابسته به دید بهتر برای فرد ، مستقیم نگه داشتن چشم های کودک، تکامل صحیح و نرمال بینایی و درمان شرایط بینایی غیرنرمال در یک یا دو چشم است.کودک با عیب انکساری جهت جلوگیری از تنبلی چشم در ساعات طولانی در طی روز مجبور به استفاده از عینک است و بنابراین انتخاب مناسب کمک کننده است.در این کودکان میتوان از فریم پلاستیکی با یک باند دور سر برای ایمنی کودک و فیت مطمان استفاده شود.

فریم مناسب در کودکان

انتخاب یک متخصص مناسب و همچنین محل تجویز مطمان جهت تنظیم فریم بر صورت کودک اهمیت بالایی دارد.

چند نکته در انتخاب عینک مناسب در کودکان باید رعایت شود:

1-به سایز صورت کودک هم دقت کنید  یعنی اگر سایز صورت کودک بزرگ است از عینک کوچک استفاده نشود و اگر سایز صورت کوچک است از عینک بزرگ استفاده نکنید.

فریم مناسب در کودکان

-در انتخاب فریم دقت شود که برای کودک جذاب باشد.اگر سن کودک طوری است که می تواند تصمیم بگیرد اجازه دهید کودک بیان کند چه فریمی را دوست دارد و حتما کودک را تشویق به انتخاب عینک کنید و اجازه دهید انتخاب کننده نهایی کودک باشد چون این امر سبب می شود اولا استفاده از عینک برای کودک جالب توجه باشد و دوما یک اعتماد به نفس به کودک می دهد.

فریم مناسب در کودکان

-در انتخاب فریم به پل بینی دقت شود که کمی پایین تراز قسمت بالایی عینک باشد تا شیشه های عینک مستقیما جلوی چشم فرد قرار بگیرد و کودک و یا نوراد از داخل عدسی ها مجبور باشد نگاه کند.از طرفی بینی کودکان به طور کامل تکامل نیافته است. بنابراین فریمی باید انتخاب کرد که از روی بینی کودک سر نخورد.فریم های آهنی و پلاستیکی جدید هر دو قابلیت تنظیم پد بینی را دارند.

فریم مناسب در کودکان

-آهنی یا پلاستیکی بودن فریم وابسته به نظر متخصص است.اگر کودک به ماده نیکل حساسیت دارد می توان از مواد هایپو آلرژیک استفاده کرد.

فریم مناسب در کودکان
فریم مناسب در کودکان

5-سایز دسته عینک باید طوری باشد که نگران افتادن عینک از صورت نباشیم. می توان از دسته هایی که قابلیت خم شدن دارند استفاده کرد که کامل با صورت متناسب شود.باید توجه کرد که از دسته های خیلی کوچک و بزرگ نیز استفاده نشود.

فریم مناسب در کودکان

6-محل اتصال صفحه عینک به دسته در صورت انعطاف پذیر بودن باعث می شود که دسته ها بدون خراب شدن به سمت خارج انعطاف داشته باشند. از آنجایی که کودکان همیشه مراقب نیستند می توان از این اتصالات استفاده کرد. در کودکان با سنین کم که با عینک خود بازی می کنند این مورد کاربرد شاخصی می یابد و هم چنین در کودکانی که تحرک بالایی دارند و مرتب زمین میخورند نیز کاربردی است.

فریم مناسب در کودکان

-از دیگر نکات مهم انتخاب عدسی مناسب برای عینک کودکان می باشدکه بهتر است از جنس پلاستیک پلی کربنات و یا Trivex  باشد.اگر شماره چشم کودک بالا است از عدسی با ضریب شکست بالا استفاده شود.این جنس مقاوم در برابر ضربه است و وزن کمی دارد و هم چنین از چشم در برابر اشعه UV یا ماورابنفش خورشید  محافظت می کند.اما جنس عدسی اگر شیشه باشد این جنس سنگین است و خطر شکستن نیز دارد.

9-نوع فوتوکرومیک خصوصا در کودکانی که حساسیت بالایی به نور به علت مشکلات چشمی دارند و ساعات زیادی در خارج از خانه هستند توصیه می تواند شود.

اما تمام موارد بیان شده وابسته به نظر متخصص است. آینده بینایی کودکان وابسته به پیگیری والدین در سنین کم خصوصا کمتر از 7 سال می باشد پس این نکته را جدی بگیرید و حتما نزد یک متخصص در یک مرکز معتبر مراجعه داشته باشید.

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه