آموزش, اخبار, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز

مزایای استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

در مقایسه با عینک ، لنزهای تماسی چندین مزیت برای تقویت دید شما برای مسابقات ورزشی ارائه می دهند:

دید بهتر محیطی  و میدان دید بیشتر بدون مانع ، زیرا هیچ قاب عینکی آنچه را می بینید مسدود یا تحریف نمی کند. شما می توانید بیشتر محیط اطراف خود را مشاهده کرده و در مقابل اشیایی که به شما می آیند و سایر بازیکنان اطراف خود سریعتر واکنش نشان دهید. شما همچنین می توانید توپ های زمینی یا اشیا دیگر را در نزدیک پای خود راحت تر ببینید و در برابر آنها واکنش نشان دهید.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

برخلاف عینک ،لنزهای تماسی معمولاً بدون توجه به محیط و شرایط آب و هوایی مانند باران ، تمیز باقی می مانند.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

احتمال آسیب دیدگی کمتر است. در صورت ضربه شدید ممکن است عینک شکسته و باعث آسیب دیدگی چشم شود ، اما لنزهای تماسی این کار را نمی کنند.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

دید پایدارتر و درک عمق بهتر با لنز حاصل می شود ، می توانید با عینک احساس کنید قاب ها کمی روی صورت شما حرکت می کنند و هنگام دویدن می توانید با عینک چشم دچار اختلال بینایی شوید. با استفاده از لنزهای تماسی ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد لیز خوردن یا پایین افتادن عینک چشم نیستید.

 

 

 

 • لنز سخت و ورزش

اگرچه اکثر ورزشکارانی که به لنزهای اصلاحی نیاز دارند از لنز تماسی نرم استفاده می کنند ، لنزهای سخت نیز یک گزینه هستند. این تماس ها ، لنزهای قابل نفوذ گاز سفت و سخت یا RGP(Rigid Gas Permeable) نیز نامیده می شوند ، دارای چندین مزیت نسبت به لنزهای تماسی نرم هستند.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

 1. از آنجا که لنزهای RGP سفت و سخت هستند ، شکل خود را بر روی چشم شما نگه می دارند. این امکان اصلاح بهتر آستیگماتیسم و ​​سایر ناهنجاری های قرنیه را فراهم می کند ، که اغلب باعث ایجاد دید تیزتر می شود.
 2. سطح لنزهای سخت تمیزتر می مانند.
 3. لنزهای سخت مانند لنزهای نرم اشک چشم شما را جذب نمی کنند ، بنابراین شما نباید نگران خشکی چشم باشید.

اما لنزهای سخت دارای اشکالاتی نیز هستند. از آنجا که سفت و سخت هستند ، سازگاری با استفاده از لنزها مدت زمان بیشتری طول می کشد و پوشیدن آنها به صورت نیمه وقت برای ورزش معمولاً دشوار است. برای دستیابی به بهترین نتیجه باید خود را متعهد و سازگار با لنزهای سخت به صورت تمام وقت کنید و از آنها استفاده کنید.همچنین قطر لنزهای سخت  به طور قابل ملاحظه ای کمتر از لنزهای نرم است که احتمال جدا شدن آنها از چشم را در هنگام ورزش های تماسی افزایش می دهد. اگر این مسئله به مشکلی تبدیل شود ، پزشک چشم شما می تواند یک لنز GP با قطر بیشتر را برای شما آماده کند تا خطر جدا شدن لنزها را کاهش دهد.

یکی از راه های رفع معایب وجود لنزهای تماسی ترکیبی است. هیبریدها از یک مرکز لنزسخت تشکیل شده اند که توسط یک بخش از مواد لنز نرم احاطه شده است. هیبریدها نیز مانند لنزهای نرم بزرگتر هستند ، بنابراین در حین ورزش از چشم شما خارج نمی شوند.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

البته لنزهای تماسی اسکلرال و مینی اسکلرال هم این ویژگی رو دارند که در هنگام ورزش در چشم ثابت هستند و جا به جا نمی شوند دو نوع هیبریدی و اسکلرال لنزهای تخصصی هستند که در افراد دارای قوز قرنیه خصوصا کاربرد دارند.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

 • راحتی با لنزهای تماسی در ورزش

بسیاری از افراد برای ورزش از لنز استفاده می کنند ، حتی اگر در محل کار و سایر کارهای روزمره عینک را ترجیح می دهند. لنزهای تماسی همچنین بدون تغییر ناخواسته در اندازه تصویر که گاهی عینک ایجاد می کند ، دید طبیعی تری نیز دارند.

اگر از گداشتن و برداشتن لنز آزار میبینید میتوانید با متخصص لنز مشورت کنید که آیا می توانید از لنزهای یک بار مصرف روزانه استفاده کنید؟این لنزها 24 ساعت قابل استفاده هستند سپس دور انداخته می شوند.یک جفت تازه را در روز بعد می توانید استفاده کنید. به محلول تمیز کننده نیز نیازی نیست.

خشکی چشم برای ورزشکاران در هوای سرد مانند اسکی بازان و بازیکنانی که چشم خود را بدون پلک زدن باز نگه می دارند مانند دروازه بان هاکی و بازیکنان راکت بال یک مشکل است.که در این افراد استفاده از لنزهای روزانه یک بار مصرف و هم چنین توصیه به استفاده از قطره اشک مصنوعی کمک کننده است.

هنگام انجام ورزش های آبی ، نباید از لنز استفاده کنید. هنگامی که مخاطبین شما از هر نوعی در معرض آب قرار دارند ، خطر ابتلا به موارد زیر را دارید:

 1. زخم های قرنیه
 2. عفونت ها
 3. کاهش بینایی

آب حاوی ویروس ها ، باکتری ها و میکروب های دیگری است که برای چشم شما مفید نیستند. حتی اگر در آب نمک یا استخر کلردار باشید ، در معرض خطر هستید. نمک و مواد شیمیایی استفاده شده می توانند چشم شما را تحریک کنند. برای کسانی که ورزش های آبی می کنند ، خرید عینک طبی را باید در نظر گرفت.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

با این وجود ، لنزهای تماسی هنوز هم بهترین تصحیح بینایی برای ورزش هستند.

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

با این حال ، ممکن است بخواهید لنزهای تماسی را با سایر وسایل محافظ صورت توصیه شده توسط ورزشی که انجام می دهید ترکیب کنید. این موارد می تواند شامل امکانات معرفی شده زیر باشد:

 1. ماسک صورت
 2. محافظ صورت
 3. عینک ورزشی

استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش استفاده از لنزهای تماسی برای ورزش

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه