آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز

کم بینایی (Low vision) و راههای کمک بینایی

کم بینایی و راههای کمک بینایی

کم بینایی یک اختلال بینایی قابل توجه است که معمولاً ناشی از بیماری جدی چشم  و به دنبال آن کاهش جدی بینایی و دید چشم است.این اختلال با عینک ، لنزهای تماسی ، دارو یا جراحی به طور کامل قابل اصلاح نیست.

کم بینایی و راههای کمک بینایی

کم بینایی می تواند کودکان و بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد ، اما بیشتر در افراد مسن دیده می شود ، که بیشتر در معرض خطر بیماری های چشمی مانند آب سیاه و آب مروارید هستند ، که از علل شایع این بیماری هستند.اما برخی موارد در جوانان و از موارد ارثی ناشی می شود.

کم بینایی و راههای کمک بینایی

بیماران کم بینا ممکن است کاهش بینایی کامل در مرکز یا محیط اطراف ، تاری دید ، دید کم نور ، از دست دادن حساسیت به نور و یا از دست دادن کنتراست داشته باشند به طوری که  فعالیت های روزمره مانند نوشتن ، تماشای تلویزیون ، رانندگی یا خواندن را دشوار یا غیرممکن سازد.

کم بینایی و راههای کمک بینایی
کم بینایی و راههای کمک بینایی از آنجا که کاهش بینایی به طور کامل قابل اصلاح نیست ، کم بینایی نیاز به تنظیمات قابل توجهی در زندگی روزمره و استفاده از وسایل کمک  کم بینایی تخصصی دارد تا به شما کمک کند بینایی باقی مانده خود را برای افزایش استقلال و کیفیت زندگی به حداکثر برساند.به این منظور فرد باید تحت معاینه یک متخصص کم بینایی یا Low Vision  قرار بگیرد.تا راه حل مناسب برای کمک به دید وی تجویز گردد.

کم بینایی و راههای کمک بینایی

دستگاه های کمک کننده با به حداکثر رساندن بینایی باقی مانده به افراد کم عملکرد کمک می کنند. این اغلب شامل استفاده از ذره بین ها (دستی ، سوار شده یا مستقل) ، تلسکوپ ها و ابزارهای دیگر با بزرگنمایی تصاویر اجسام است تا باعث دیده شدن بیشتر آنها شود. برخی از وسایل کمکی بصری باعث کاهش تابش خیره کننده و افزایش کنتراست می شوند که دیدن آن آسان تر می شود. سایر وسایل کم بینایی به عنوان راهنما به فرد کمک می کنند تا روی نشانه های غیر دیداری مانند صدا یا احساس تمرکز کند. یافتن کمک دیداری مناسب ، نیازمند مشاوره با یک متخصص و آزمایش آنچه برای شما و نیازهای روزانه شما مناسب است می باشد.

کم بینایی و راههای کمک بینایی
کم بینایی و راههای کمک بینایی

منابع و محصولات بی شماری برای کمک وجود دارد. از آنجا که کم بینایی غالباً به ناتوانی فرد در کار ، عملکرد مستقل ، رانندگی و از سرگیری زندگی عادی منجر می شود ، بسیاری از بیماران احساس انزوا و افسردگی می کنند.

سایر وسایل کم بینایی به عنوان راهنما به فرد کمک می کنند تا روی نشانه های غیر دیداری مانند صدا یا احساس تمرکز کند.

کم بینایی و راههای کمک بینایی

لنزهای تماسی  درمانی

تعدادی از شرایط مادرزادی چشمی مانند آلبینیسم یا زالی باعث ناهنجاری های آناتومیک می شود که منجر به حساسیت به نور شدید می شود ، که می تواند توسط لنزهای تماسی رنگی کاهش یا برطرف شود.

کم بینایی و راههای کمک بینایی

اثرات نامطلوب لنزهای تماسی رنگی

لنزهای تماسی مات و یا نیمه مات تضمین می کنند که نور کمتری به شبکیه می رسد ، که ممکن است منجر به مشکلات بینایی در بینایی شود

نکته مهم برای استفاده کنندگان از لنزهای تماسی با دید کم

اگر یک لنز تماسی از چشم شما گم شود ، ممکن است برای بیماران مبتلا به اختلال بینایی مشکل باشد که بتوانند لنز را پیدا کنند. استفاده از رنگ ها برای ایجاد کنتراست بیشتر مفید است و باید بیماران را تشویق کرد که لنزها را روی حوله یا پارچه سفید قرار دهند و از آن جدا کنند. بیماران باید یک عینک در کنار لنز به صرف کمکی بودن آن  برای کمک به یافتن محل قرارگیری لنز از دست رفته داشته باشند ، در غیر این صورت ممکن است به یک جفت لنز تماسی ذخیره ای و اضافی نیاز باشد.

 یافتن کمک دیداری مناسب ، نیازمند این می باشد که مشاوره با یک متخصص انجام شود  و مورد تجویزی برای شما و نیازهای روزانه شما آزمایش شود.

کم بینایی و راههای کمک بینایی
author-avatar

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.