آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های عینک, دانستنی های لنز

Monovision

مونوویژن نوعی اصلاح بینایی است که اگر در دیدن چیزهای دور و نزدیک مشکل دارید ، ممکن است پزشک پیشنهاد دهد. مشکل در دید نزدیک که معمولا بعد از 40 سالگی رخ می دهد به پیر چشمی شناخته می شود.


درمان

 • کنتاکت لنز تماسی

این روش حتی یک روش آزمایشی برای انجام عمل و اصلاح جراحی می تواند باشد.

متخصص چشم  می تواند دو لنز برای چشم شما تجویز شود و لنزهای مختلفی را برای هر چشم تهیه کنید. یکی به بینایی شما برای دور کمک می کند و دیگری برای اجسام نزدیک است.

ممکن است دریابید که لنزهای تماسی monovision به خوبی برای شما کار نمی کنند. لنزهای تماسی دو کانونی وجود  دارند که این لنزها حاوی دو نوع اصلاح بینایی در یک لنز هستند. حتی ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد یک تماس دو کانونی در یک چشم و یک لنز تماسی تک فاصله در چشم دیگر را امتحان کنید تا هر دو دامنه را به وضوح ببینید.

 • عینک

داشتن عینک مونو ویژن معمول نیست. در عوض ، انواع مشهور عینک های چند مسافت شامل لنزهای دو کانونی ، سه کانونی و لنزهای پروگرسیو هستند.

 • لیزیک

لیزیک نوعی جراحی چشم است که می تواند بینایی شما را برای مسافت دور و نزدیک اصلاح کند.جراح چشم چزشک، قرنیه را در چشم مغلوب شما تنظیم می کند تا  نزدیک را خوب  ببیند و قرنیه را در چشم غالب شما برای دور اصلاح می کند.

بدون صحبت در مورد گزینه های خود با یک چشم پزشک ، نباید تحت عمل لیزیک برای مونویژن قرار بگیرید. پزشک شما براساس دید فعلی ، سبک زندگی و ثبات بینایی شما تشخیص می دهد که آیا شما کاندید مناسبی برای لیزیک هستید.

به عنوان مثال ، اگر به طور منظم با دستان خود کار می کنید یا مشتاقانه مطالعه می کنید ، پزشک ممکن است شما را از لیزیک مونوویژن منصرف کند ، زیرا ممکن است به اندازه کافی برای نیازهای شما موثر نباشد.

پزشک شما ممکن است قبل از انجام لیزیک ، لنزهای تماسی monovision را امتحان کند تا ببیند آیا می توانید با این نوع اصلاح بینایی سازگار شوید.

 • عمل جراحی آب مروارید

آب مروارید وقتی رخ می دهد که لنز طبیعی چشم شما کدر می شود. این اتفاق به مرور و با افزایش سن اتفاق می افتد. هنگامی که لنزهای طبیعی شما خیلی تار می شوند و به خوبی نمی بینید ، پزشک ممکن است جراحی آب مروارید را توصیه کند

این روش شامل جایگزینی لنز طبیعی شما با لنز مصنوعی است که لنز داخل چشمی (IOL) نامیده می شود.

انواع مختلفی از IOL در دسترس است. بعضی از لنزها فقط برای یک نوع اصلاح بینایی تنظیم شده اند. این موارد برای مونوویژن ، با لنز برای فاصله دور در چشم غالب شما و لنز برای اشیا-نزدیک در چشم مغلوب شما استفاده می شوند.

انواع دیگر IOL ها ممکن است نیاز به رویکرد monovision را برطرف کنند زیرا می توانند دید دور ، متوسط ​​و نزدیک را در یک لنز اصلاح کنند.

عوارض

ممکن است به دنبال جراحی چشم عوارض جانبی را تجربه کنید ، از جمله:

 1. تابش خیره کننده
 2. تیرگی
 3. التهاب
 4. درد و ناراحتی
 5. درک عمق ضعیف
 6. تاری دید در شب ، به ویژه هنگام رانندگی
 7. مشکل دیدن مسافت های میانی مانند صفحه نمایش رایانه
 8. نیاز به استفاده از عینک برای کار شدید از نزدیک

نکاتی برای تنظیم

ممکن است دریابید که چشمان شما بلافاصله با اصلاح monovision تنظیم می شوند ، یا ممکن است با این روش جدید در دیدن مشکل داشته باشید. در اینجا چند نکته برای کمک به تنظیم شما وجود دارد:

 1. به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.
 2. چند هفته به خود فرصت دهید تا خود را با اصلاح دید جدید تطبیق یابید.
 3. برای کمک به اصلاح بینابینی یا مشاهده از نزدیک در صورت لزوم ، از عینک استفاده کنید.
 4. قبل از تصمیم در مورد تصحیح دائمی ، ازلنزهای تماسی تک کانونی استفاده کنید.
 5. در صورت مشاهده تیرگی یا مشکل در درک عمق با پزشک خود صحبت کنید.

چشم و مغز شما با این اصلاح سازگار می شود تا اجسام را بدون در نظر گرفتن فاصله آنها به وضوح مشاهده کند. حتما با پزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که آیا مونوویژن برای سبک زندگی شما مناسب است یا خیر.

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه