دسته‌بندی نشده

آیا لنز تماسی فوتوکرومیک وجود دارد؟

لنز تماسی فوتوکرومیک

از سال ها قبل عدسی های فتوكرومیك در عینك های طبی بكار رفته است. این عدسی ها در مقابل نور خورشید تیره شده و موجب میشود در نورهای شدید و خیره كننده فشار كمتری به چشم وارد شود. در حال حاضر كمپانی جانسون اند جانسون نوعی كنتاكت لنز یا لنز تماسی را ارائه كرده كه همین خاصیت را دارد. این لنزهای تماسی در كنار تصحیح عیوب انكساری چشم خاصیت فتوكرومیك هم دارد و به شدت نور واكنش نشان میدهد.

گفته شده که لنز فتوکرومیک موردنظر با همکاری شرکت ترنزیشن اوپتیکال (Transitions Optical) ساخته شده و اسم آن اکویو اوسیس  (Acuvue Oasys)‌  است؛ همانطور که اشاره شد، این نوع لنز چشمی همانند محصولات مشابه بر روی مردمک چشم قرار می‌گیرد و علاوه بر برطرف کردن تاری دید، پرتوهای یو وی (UV) و نور آبی را فیلتر کرده و به سرعت به افزایش نور جذب‌شده عکس‌العمل نشان می‌دهد.

 لنزهای تماسی فتوکرومیک برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید در فضای باز طراحی شده اند.  فیلترینگ منجر به بهبود عملکرد بینایی در شرایط نوری شدید می شود.

 

لنز تماسی فوتوکرومیک

 

طبق نظریه محققین حدود ده سال تحقیق و توسعه موجب پدید آمدن این محصول شده و تاكنون بیش از هزار نفر آن را امتحان كرده اند. این لنز تماسی به مدت دو هفته متوالی قابل استفاده است. البته قرار نیست كه این لنزها جایگزین عینك های معمولی فتوكرومیك شوند چون تمام چشم را نمیپوشانند ولی كسانی كه عادت به استفاده از لنزهای تماسی دارند میتوانند از این ابداع استفاده كنند.

لنز تماسی فوتوکرومیک
لنز تماسی فوتوکرومیک

 

 

نوشته های مشابه