آموزش, دانستنی های لنز, لنز

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی ، استفاده از لنزهای تماسی طراحی شده و برای اصلاح موقت قرنیه برای بهبود بینایی است.

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی


Ortho-k عمدتا برای اصلاح نزدیک بینی استفاده می شود. این مشکل بینایی نیز معمولاً با استفاده از عینک چشم ، لنزهای تماسی منظم ، LASIK یا PRK قابل اصلاح است. ارتوكراتولوژي يك روش بدون عمل جراحي براي برخي افراد است كه مي توانند و نيازي به استفاده مداوم از لنز  و عینک نداشته باشند.

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی

Ortho-k گاهی اوقات برای اصلاح بینایی کودکان توصیه می شود. هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که ortho-k بتواند روند نزدیک بینی را در کودکان کاهش دهد ، اما این نیز به عنوان یک احتمال در حال بررسی است.

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی


ortho-k چگونه کار می کند؟

قرنیه یک قسمت شفاف در جلوی چشم شما است که نور را به شبکیه متمرکز می کند و بیشتر توانایی تمرکز چشم را بر عهده دارد. بافت آن بسیار انعطاف پذیر است.

چشم پزشک و اپتومتریست با استفاده از ابزاری به نام توپوگرافی قرنیه، سطح قرنیه شما را بررسی می کند و سپس یک لنز مخصوص چشم شما طراحی می کند. نقشه قرنیه با انعکاس نور سطح چشم ایجاد می شود. دستگاه چشم شما را لمس نمی کند و دردی وجود ندارد. نقشه توپوگرافی قرنیه شکل و منحنی های قرنیه را به متخصص نشان می دهد.

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی

لنزها با صاف كردن مركز قرنیه عمل می كنند و نحوه خم شدن نور هنگام ورود به چشم را تغییر می دهند. بیشتر لنزهای ارتوکراتولوژی برای صاف شدن قرنیه یک شب استفاده می شوند و سپس در طول روز برداشته می شوند. این لنزهای یک شبه لنزهای سخت ، نفوذپذیر و  به اندازه کافی محکم هستند و می توانند قرنیه را تغییر شکل دهند و به قرنیه اکسیژن رسانی مناسب داشته باشند.


ارتوکراتولوژی یا ارتو-کیوقتی لنزهای ارتو-کی برداشته می شود ، قرنیه برای مدتی صاف می ماند و بینایی بدون نیاز به عینک اصلاح می شود. اگر شب استفاده از لنز را متوقف کنید ، در نهایت چشمان شما به شکل اولیه خود برمی گردند و عیب انکساری برمی گردد. شما باید مرتباً از لنزها استفاده کنید تا اصلاح بینایی حفظ شود.

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی


آیا ارتوکراتولوژی بی خطر است؟

ارتو-ک با افزایش خطر ابتلا به عفونت (کراتیت میکروبی / باکتریایی) همراه است. این خطر به ویژه برای کودکان و نوجوانان نگران کننده است ، که ممکن است نسبت به بزرگسالان توانایی حفظ بهداشت مناسب دست و لنزهای تماسی را نداشته باشد.

ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی


ارتوکراتولوژی یا ارتو-کی


هر ساله نزدیک به یک میلیون فرد به دلیل عفونت چشم به پزشک مراجعه می کنند. و بزرگترین عامل خطر ابتلا به عفونت ها لنزهای تماسی است. عفونت چشم می تواند عواقب جدی از جمله اختلال بینایی در طول زندگی داشته باشد. به همین دلیل ، ortho-k ممکن است خطرناک تر از عینک باشد ، که می تواند برای اصلاح شرایط مشابه استفاده شود. این یکی از دلایل مهم این است که اگر قصد ارتو-ک را دارید باید با یک متخصص لنز اپتومتریست و یا یک چشم پزشک مشورت کنید و برای معاینات منظم نیز باید مراجعه کنید. اما اگر چشمان شما سالم باشند ، می توان از ortho-k سالها استفاده کرد.

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه