آموزش, دانستنی های لنز, لنز

اصطلاحات لنز تماسی

زمانی که شما به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه می کنید تا نمره چشم تان را تشخیص دهد، یکسری اصطلاحات در نسخه شما یا روی بسته های لنز درج شده است که شما را برای انتخاب بهترین لنز تماسی راهنمایی می کند. در این مقاله قصد داریم شما را با این موارد آشنا کنیم.
نسخه لنز تماسی
نسخه لنز تماسی باید دارای انحنای لنز (Base Curve)، قطر لنز (Diameter)، پاور (power)و سیلندر (cylinder) باشد.
انحنای پایه (BC) و قطر (DIA) لنز
انحنای پایه (BC) و قطر (DIA) تعیین‌کننده‌ی اندازه لنز تماسی هستند، و برای جای گرفتن روی مردمک چشم بسیار لازم و ضروری میباشند. برای اینکه لنز به‌ راحتی روی قرنیه چشم جای بگیرد و همه سطح مردمک را پوشش دهد و کوچک یا بزرگ نباشد، باید شما اندازه قطر لنز را دقیقا متناسب با قطر مردمک خود انتخاب کنید.
این اندازه‌ها برای اکسیژن‌رسانی به چشم نیز بسیار مهم و قابل توجه هستند.

 

Base curve (BC)
عدد BC انحنای لنز را نشان می‌دهد. اندازه این انحنا اغلب بر اساس میلی ‌متر نوشته می‌شود.
Diameter (Dia)
نشان دهنده ی قطر لنز است و همیشه بر اساس میلی ‌متر نوشته می‌شود.
CYL  و  AXIS  
سیلندر Cylinder (CYL) و Axis برای اصلاح آستیگماتیسم لازم هستند. توجه داشته باشید که هر دو پارامتر باید با هم باشند.
اگر در مقابل این علامت، عددی نوشته نشده باشد یعنی چشم شما آستیگماتیسم ندارد یا مقدار آستیگماتیسم آن به‌ قدری کم است که به اصلاح نیازی ندارد.
علامت قبل از شماره آستیگماتیسم ممکن است منفی (-) به معنای آستیگماتیسم نزدیک بینی، یا مثبت (+) به معنای اصلاح آستیگماتیسم دوربینی باشد.
خوب است بدانید که در نسخه لنز تماسی ، همیشه شماره مربوط به آستیگماتیسم بعد از شماره مربوط به دوربینی یا نزدیک بینی چشم درج می‌شود. محور( Axis)
عدد استوایی را نشان می‌دهد که در آن هـیچگونه نیرویی برای اصلاح آستیگماتیسم اعمال نمی‌شود. محور با عددی بین ١ تا ١٨٠ درجه نشان داده می‌شود.
عدد ٩٠ نشان دهنده استوای عمودی و عدد ١٨٠ نشان دهنده استوای افقی است.
اگر در نسخه لنز تماسی عددی برای سیلندر نشان داده شده باشد، حتما عددی که نشان دهنده محور آن آستیگماتیسم باشد نیز وجود دارد. البته ممکن است قبل از آن یک علامت «X» نیز باید وجود داشته باشد.
محور در واقع استوایی را نشان می‌دهد که ٩٠ درجه با استوایی فاصله دارد که بیشترین قدرت آستیگماتیسم را اعمال می‌کند.OD
پارامتر چشم راست
OS
پارامتر چشم چپ
SPH
اِسفر (Sphere) که اصطلاحا شماره اسفر گفته می‌شود، میزان نزدیک‌ بینی و دوربینی چشم را نشان می‌دهد. اگر عدد اسفر منفی (-) باشد یعنی چشم نزدیک ‌بین است. اگر مثبت (+) باشد یا هیچ علامتی نداشته باشد، .یعنی چشم دوربین است.
کلمه اسفر یعنی که اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی چشم فرد به‌ صورت کروی انجام می‌شود.
ADD
این علامت تعیین‌کننده قدرت بزرگ‌نمایی (ذره‌بینی) لنزهای مطالعه، progressive و دوکانونی است. ممکن است این عدد برای هر دو چشم بیمار با هم یکی باشد.
سوالات رایج در مورد چگونگی خواندن نسخه لنز
از کجا می توانم نسخه لنز تماسی خود را تهیه کنم؟
با مراجعه به چشم پزشک و یا بینایی سنج مجرب می توانید نسخه مخصوص چشم خود را پس از معاینات لازم دریافت کنید. پس از آن هنگام خرید لنز چشم باید به مشخصاتی که روی آن درج شده دقت کنید تا با نسخه شما همخوانی داشته باشد.
علامت BC در نسخه لنز چشم چیست؟
این شماره منحنی لنز تماسی را نشان می‌دهد. بینایی سنج بوسیله ابزاری که در اختیار دارد منحنی چشم شما را اندازه گرفته و آن را در نسخه شما درج می کند. مثلا ۸.۶mm
OD یا OS در نسخه لنز چیست؟
معمولا نمره چشم راست را با  OD، نمره چشم چپ را با OS و در برخی موارد که نمره هر دو چشم یکسان است از OU در نسخه استفاده می شود.
سیلندر در نسخه لنز چشم چیست؟
Cylinder نشان دهنده مقدار آستیگماتیسم چشم است و معمولا با اعدادی مثل ۱.۲۵- نوشته می شوند.

 

author-avatar

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *