آموزش, دانستنی های چشم انسان, دانستنی های لنز, لنز

دیابت; علایم چشمی و استفاده از لنز تماسی

علایم چشمی دیابت

از علایم چشمی دیابت چه می دانید ؟ در این مقاله در مورد این موضوع و همچنین درباره ی استفاده از لنز تماسی در دیابتیها صحبت میکنیم. همراه ما باشید.

دیابت هنگامی رخ می دهد که گلوکز خون شما که قند خون نیز نامیده می شود بسیار زیاد باشد. گلوکز خون منبع اصلی انرژی شماست و از غذایی که می خورید تأمین می شود. انسولین ، هورمونی که توسط لوزالمعده ساخته می شود ، به گلوکز موجود در غذا کمک می کند تا به سلولهای شما وارد شود و از آن برای انرژی استفاده شود.

علایم چشمی دیابت
علایم چشمی دیابت
علایم چشمی دیابت

انواع مختلفی از دیابت وجود دارد:

  • دیابت نوع 1: یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی به سلولهای پانکراس ، جایی که انسولین ساخته می شود ، حمله کرده و آنها را از بین می برد. مشخص نیست که چه عواملی باعث این حمله شده است. حدود 10 درصد افراد دیابتی از این نوع برخوردار هستند.
  • دیابت نوع 2 زمانی اتفاق می افتد که بدن در برابر انسولین مقاومت کند و قند در خون شما جمع شود.در افراد مسن رخ می دهد.
  • پیش دیابت: زمانی اتفاق می افتد که قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد ، اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست.
  • دیابت بارداری: قند خون بالا در دوران بارداری است. هورمون های انسداد انسولین تولید شده توسط جفت باعث این نوع دیابت می شوند.
علایم چشمی دیابت

علائم عمومی

علائم عمومی دیابت عبارتند از:

افزایش گرسنگی

تشنگی بیشتر

کاهش وزن

تکرر ادرار

تاری دید

خستگی مفرط

زخم هایی که خوب نمی شوند

علایم چشمی دیابت

علائم چشمی بیماری دیابت چیست؟

تاری دید یا مواج دیدن

مرتباً بینایی را تغییر می کند – گاهی اوقات از روز به روز.

از دست دادن بینایی در مناطق تاریک.

دید رنگی ضعیف

دیدن لکه ها یا رشته های تیره شناور

دیدن جرقه های نورانی.

علاوه بر موارد بیان شده دیابت باعث مشکلات چشمی مانند رتینوپاتی(آسیب به شبکیه یا لایه درونی چشم) ، آب مروارید و آب سیاه می تواند شود.مردم دچار خشکی چشم می شوند ، گرچه اکثر آنها از آن اطلاع ندارند. این به این دلیل است که آسیب عصبی ناشی از دیابت که باعث می شود احساس دست ، و پاها از بین برود و می تواند چشم شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علایم چشمی دیابت
علایم چشمی دیابت
علایم چشمی دیابت
علایم چشمی دیابت

استفاده از لنزهای تماسی به دلیل افزایش خطر سایش قرنیه برای برخی از افراد دیابتی دشوار است. دیابت می تواند در بهبود طبیعی این سایش اختلال ایجاد کند. دیابت همچنین باعث تغییر در کیفیت و کمیت اشک می شود و بنابراین چشم رطوبت مناسب جهت استفاده از لنز را ندارد.

علایم چشمی دیابت

احساس ناخوشایندی مثل احساس جسم خارجی و عدم ترمیم قرنیه در صورت ایجاد زخم در سطح آن می تواند منجر به دشواری استفاده از لنز شود. اینجاست که متخصص لنز اپتومتری برای انتخاب بهترین نوع لنز مناسب برای یک فرد دیابتی بهترین مشاوره را می تواند بدهد.در کنار این موارد مرتبا باید قند خون کنترل شود و تغییر در ساختار چشم تحت کنترل باشد.

علایم چشمی دیابت

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه