آموزش, دانستنی های لنز, لنز

سوالات متداول درباره ی لنز تماسی

شرایط استفاده لنز تماسی

شرایط استفاده لنز تماسی چه چیزهایی میباشد ؟ شستشوی لنز تماسی چطور است؟ آرایش با لنز تماسی چه ؟ در این مقاله به این سوالات میپردازیم

محتوا
-سوال: آیا میتوان جالنزی لنزهای نرم را با سرم شستشو شست؟

-پاسخ: خیر، باید با محلول مخصوص لنز شستشو داد زیرا محلول لنز خاصیت ضدعفونی و تمیزکنندگی دارد ولی سرم این خاصیت را ندارد. به علاوه ممکن است مقداری از سرم در جالنزی جا بماند و به مرور تغییراتی را در لنز ایجاد کند.

 

-سوال: امکان سفارش لنز های طبی نرم به صورت آنلاین یا تلفنی وجود دارد؟

-پاسخ: اگر پیشتر در کلینیک تخصصی لنزهای تماسی نور اپتیک معاینه شده اید و پرونده دارید میتوانید به صورت غیرحضوری سفارش خود را ثبت کنید. در غیر این صورت میتوانید نسخه خود را برای ما ارسال کنید و همکاران بعد از بررسی نسخه نتیجه را به شما اعلام خواهند داشت.

 

-سوال: برای چشم های آستیگمات لنز طبی رنگی وجود دارد؟

-پاسخ: در ایران این نوع از لنز ها موجود نیستند. اگر آستیگمات شما از نظر اپتومتریست پایین باشد، ایشان میتوانند برای شما لنز طبی رنگی تجویز کنند.

 

-سوال: با لنز طبی می‌توان استخر رفت؟

-پاسخ: به منظور نگهداری صحیح از لنز و جلوگیری از عفونت چشم‌هایتان، بهتر است هنگام شنا و یا در سونا، لنز به چشم نداشته باشید. میکروارگانیسم‌های موجود در آب ممکن است باعث عفونت و یا آسیب چشم‌های شما شوند.

 

-سوال: لنز طبی نرم را می‌توان با آب معمولی شست؟

-پاسخ: هرگز لنز تماسی چشم را با آب معمولی نشویید. آب لوله‌کشی شامل موجودات ریزی است که باعث بروز عفونت در چشم می‌شوند.

 

-سوال: وقتی لنز در چشم است می‌توان آرایش را پاک کرد؟

-پاسخ: خیر، اول لنز را خارج کنید و بعد اقدام به پاک کردن آرایش‌ از چشم و دور چشم خود کنید.

 

-سوال: لنز ها را باید در چه دمایی نگه داریم؟

-پاسخ: در دمای محیط مناسب ( دمای اتاق) نگه داری کنید. نیازی نیست داخل یخچال باشد.

 

-سوال: اگر پس از گذشت تاریخ انقضای اکسپایر لنز از آن استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

-پاسخ: پس از تمام شدن تاریخ اکسپایر لنز چشمی، لنزهای تماسی به طور طبیعی دچار فرایند تخریب می شوند و دیگر قابل استفاده نیستند. خود کاربر اگر پس از گذشت تاریخ انقضای اکسپایر لنز آن را امتحان کند قطعا متوجه تغییر لنز در چشم خواهد شد. زیرا اکسیژن رسانی لنز کاهش می یابد و محل تجمع باکتری ها می شود و در سطح لنز رشد خواهند کرد که به شدت باعث سوزش چشم و سر درد خواهد شد.

 

-سوال: اگر پس از گذشت تاریخ انقضای مصرفی لنز از آن استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

-پاسخ: به طور مثال اگر یک لنز سالانه را بعد از یک سال مصرف همچنان استفاده کنیم به طور قطعی رسوبات زیادی به آن چسبیده است که در دید شما مشکل به وجود می آورد و همانطور که گفتیم از نظر فنی دچار مشکل می شود و لنز، دیگر قابل استفاده نخواهد بود. اگر لنز روی یک محیط آلوده بیفتد باید دوباره کاملا شست‌وشو داده شود و حداقل برای ۵ ساعت درون محلول ضدعفونی‌کننده قرار بگیرد.

 

-سوال: مدتی است که با لنز خود تار میبینم…

-پاسخ: احتمالا لنز شما رسوب گرفته است. لنز خود را درکف دست خود قرار داده و با انگشت سبابه به آرامی و به طوری که ناخنتان با لنز تماس نداشته باشد آن را ماساژ دهید و دوباره با محلول آبکشی کنید. از استفاده هرگونه سرم یا قرص لنز جدا خودداری کنید و به خاطر داشته باشید که تماس لنز با آب موجب گرفتگی حفره های لنز خواهد گردید.

 

-سوال: آیا هوای آلوده برای لنزطبی و چشم مضر است ؟

-پاسخ: بله، لنز تماسی چشم دارای سوراخ های ریزی هستند که قابل مشاهده نیستند، هنگامی که لنز شما در تماس مستقیم با هوای آلوده و گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا قرار می گیرد این سوراخ ها بسته شده و مانع از رسیدن اکسیژن به چشم شما می گردد. بنابراین برای سالم ماندن لنز خود در طول مدتی که قابل استفاده است به هیچ عنوان در روزهای آلوده از لنز چشم (لنز رنگی و طبی) استفاده نکنید.

 

-سوال: آیا گریه کردن برای لنز ضرر دارد ؟

-پاسخ: اشکی که به طور طبیعی در کره چشم تان وجود دارد در مقایسه با اشکی که هنگام گریه کردن تولید می شود، شوری کمتری دارد، بنابراین وقتی گریه می کنید، میزان نمک در چشم تان افزایش پیدا می کند و تعادل شوری در چشم را به هم می زنید. حالا اگر مایع لنز شما شوری کافی را نداشته باشد، ممکن است باعث ایجاد حسی عجیب در چشم تان شود.

 

-سوال: زمانی که لنز را روی چشم خود می گذارم لنز بیرون میپرد؟

-پاسخ: به احتمال زیاد لنز شما پشت و رو شده است، در این گونه موارد لنز را روی انگشت سبابه خود گذاشته و دقت کنید که لبه های آن به شکل کاسه اس باشد و بیرون نزده باشد.

 

-سوال: بعد از چند ساعت استفاده از لنز چشمهایم قرمز شده و خشک می شود. چرا؟

-پاسخ: کسانی که با این مشکل روبرو هستند دچار خشکی چشم هستند و یا در اثر استفاده از لنزهای نامناسب و یا شرایط محیطی و جوی دچار این مشکل شده اند. این اشخاص در درجه اول باید به همراه لنز خود از قطره مرطوب کننده استفاده کنند. به این صورت که این افراد بایستی از داروخانه قطره آرتلاک یا آرتیپیک را تهیه کرده و در هنگامی که لنز در روی چشمشان قرار دارد، چند قطره آرتلاک روی لنز خود بریزند و هر چند ساعت این کار را تکرار کنند و یا از قطره های مخصوص لنز استفاده کنند. ضمنا توصیه می شود در هنگام خرید لنز از لنزهای با درصد آب تشکیل دهنده کمتر استفاده کنند.

 

-سوال: دلایل پارگی لنز چیست؟

-پاسخ: پارگی لنز همیشه در اثر یک عامل فیزیکی ایجاد می گردد. مانند:

ناخن های بلند

نوع برخورد با لنز نرم‏

گیر کردن بین درب جا لنزی

 

-سوال: چرا تاریخ درج شده بر روی جعبه لنز چندین سال است، اما به من گفته شده که تنها یک سال و یا سه ماه می توانم از لنز استفاده کنم؟!

-پاسخ: تاریخ درج شده بر روی شیشه و یا جعبه لنز نشان دهنده تاریخ نگهداری لنز می باشد، به این معنی که تا آن تاریخ شما می توانید لنز را باز نشده نزد خود نگه دارید. شما از زمانی که درب لنز را برای استفاده باز کنید می توانید آن را بنا به مدت مشخص آن استفاده کنید.

 

-سوال: چطور لنز تماسی را تمیز کنیم؟

-پاسخ: دست ها را خوب بشویید تا کثیفی و جرم های آلوده به چشمان تان وارد نشود. دست ها را با پارچه نخی خشک کنید تا پرزی به دست تان نچسبد. به دست تان کرم چرب کننده یا مرطوب کننده نزنید چون باعث می شود لنزتان آلوده شود. ابتدا لنز یک چشم را بیرون بیاورید و با محلول مخصوص تمیز کنید تا مواد آرایشی شسته شود. همین کار را با چشم بعدی انجام دهید. لنزها را در جا لنزی تمیز بگذارید و آن را با محلول مناسب و محلول ضدعفونی کننده پر کنید. هیچ وقت نگذارید جا لنزی شما بدون محلول بماند و خشک شود.

 

-سوال: آیا میشود با لنز خوابید؟

-پاسخ: اگر لنزها هنگام خواب بر چشم باشند، در معرض خشک شدن قرار می‌گیرند. همچنین اگر فرد با لنز بخوابد از آنجایی که اکسیژن کافی به قرنیه نمی‌رسد ممکن است قرنیه‌اش زخم شود و بعد میکروب روی آن بنشیند حرکت سریع چشم در هنگام خواب باعث جابجایی لنز شده و ممکن است به چشم آسیب برساند وجود لنز در هنگام خواب خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد.

 

-سوال: اول لنز بگذاریم یا اول آرایش کنیم؟

-پاسخ: اگر از لنزهای نرم استفاده می‌کنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم‌تان بگذارید. اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌کنید، اول چشم‌هایتان را آرایش کنید و بعد لنز بگذارید اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج کرده و بعد اقدام به پاک کردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بکنید کیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است که می‌توانند باعث حساسیت و تحریک چشم شوند پس هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشک‌ریزش یا دردناک، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نکنید و یادتان باشد که مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌ها و فونداسیون‌ها با پایه روغنی و کرمی می‌تواند حسابی چشم‌ دارای لنز را تحریک کند و موجب آزار شود.

 

-سوال: تاریخ مصرف لنز چگونه است؟

-پاسخ: لنزها تاریخ مصرف‌های مختلفی دارند، اگر یک لنز روزانه است باید تا آخر روز دور انداخته شود به همین ترتیب اگر لنز هفتگی یا ماهانه است باید تا آخر هفته یا ماه دور انداخته شود برخی از استفاده کنندگان فکر می‌کنند اگر برای مثال از لنز ماهانه ‌شان فقط چهار بار در ماه استفاده کنند می‌توانند آن را تا چند ماه دیگر نیز نگه دارند، در صورتی که این کار غلط است.

 

-سوال: آیا می توانیم هنگام شنا و حمام از لنز استفاده کنیم؟

-پاسخ: هنگام شنا نباید از هیچ نوع لنزی استفاده کرد مگر اینکه عینک شنا مخصوص باشد و کاملا روی صورت فیکس شود موقع استحمام نیز نباید لنز گذاشت، بیشتر آب‌هایی که در استخرها یا در شیر آب و دستشویی جریان دارند آلوده به نوعی انگل به اسم اكانتاموبا هستند. در نظر داشته باشید که استفاده از سونای مرطوب نیز همان خطرات استحمام و استخر را دارد لنز ماده‌ای است که در حرارت بالا می‌تواند تغییر شکل بدهد و حتی به سطح قرنیه بچسبد زیرا مثل پلاستیک است و در حرارت آب می‌شود بنابراین اگر صورت‌تان را به حرارت شدید نزدیک کنید ممکن است لنزتان خراب شود همچنین سونای خشک هم اگر دما خیلی بالا باشد می‌تواند لنز را خراب کند.

 

-سوال: گم شدن لنز در چشم و یا گیر کردن لنز در چشم چگونه است؟

-پاسخ: گاهی اوقات حواستان نیست و چشمانتان را می‌مالید و تازه متوجه می ‌شوید که لنز داشتید بعد هر چه نگاه می‌کنید لنز را پیدا نمی‌کنید نگران نباشید لنز ممکن است زیر پلکتان برود و نتوانید آن را پیدا کنید اما ملتحمه چشم این اجازه را نمی‌دهد که لنز به چشم برود در این مواقع بهترین کار این است که کمی پلک چشمتان را ماساژ دهید و یک قطره چشمی در چشمانتان بریزید و سطح لنز را مرطوب کنید تا لنز از جایی که گیر کرده جدا شود.

 

-سوال: لنز خراب چه علائمی دارد؟

-پاسخ: از کجا باید فهمید که یک لنز خراب شده و علائم خراب شدن لنز چیست؟ لنز اگر شکاف و ترک داشته باشد و قسمتی از آن کنده شده باشد معیوب و خراب حساب می شود البته گاهی این عیوب مشخص نیستند و مصرف کننده بعدا که دچار مشکلات می شود متوجه این موضوع می شود. علائمی مثل : ریزش اشک، دید ناواضح و احساس وجود جسم خارجی در چشم از جمله آن علائم هستند.

 

-سوال: علائم اولیه عفونت چشم، ناشی از استفاده ی نادرست لنز:

-پاسخ: كاهش دید

ریزش اشك

درد

احساس جسم خارجی در چشم

تورم ملتهمه و قرمزی چشم

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “سوالات متداول درباره ی لنز تماسی

 1. Bhr گفت:

  لنز چرا به چشم میچسبه ؟
  دیروز لنزمو انداختم به چشمم چسبید نمی تونستم از چشمم دربیارم

  1. زهرا رحمتی گفت:

   سلام Bhr عزیز
   به دلیل خشکی بالای چشم هست که لنز به چشم میچسبه
   حتما به یک متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید تا مشکل با تجویز دارو حل بشه

نظرات بسته شده است.