آموزش, دانستنی های عینک

عینک های آفتابی پلاروید و غیر پلاروید

عینک های آفتابی پلاروید و غیر پلاروید
نور خورشید در تمامی جهات پراکنده می شود. اما هنگامی که به سطوح صاف برخورد می کند، نوری که توسط سطوح منعکس می شود تمایل به قطبی شدن دارد – به این معنی که پرتوهای نور منعکس شده در جهت یکنواخت تری (معمولاً افقی) حرکت می کنند. این یک شدت آزار دهنده و گاهی خطرناک نور ایجاد می کند که باعث خیرگی می شود و دید را کاهش می دهد.
عینک های آفتابی پلاروید و غیر پلاروید
عدسی های پلاریزه دارای فیلتر خاصی هستند که جلوی این نوع نور منعکس شده شدید را می گیرند و باعث کاهش تابش نور می شوند.
عینک های آفتابی پلاریزه هنگام کاهش فشار و ناراحتی چشم در زیر نور خورشید، مزایایی را به همراه دارند.
عینک های آفتابی پلاروید و غیر پلاروید
عدسی های پلاریزه باعث کاهش دید تصاویر تولید شده توسط ال سی دی های موجود در برخی از صفحه های دیجیتال مانند دستگاه های خودپردازها (ATM) و پمپ های پمپ بنزین می شود. با استفاده از عدسی های پلاریزه، ممکن است دیدن صفحه ی موبایل دشوارتر باشد (بسته به نوع فناوری صفحه نمایش استفاده شده). به عنوان مثال، صفحه هایی که از طریق عدسی های پلاریزه مشاهده می شوند، بسته به زاویه ای که صفحه را مشاهده می کنید، ممکن است کمی کمرنگ یا در برخی موارد کاملاً تیره به نظر برسند. اگرچه این اتفاق فقط زمانی رخ می دهد که صفحه ها با زاویه غیرمعمول چرخانده می شوند ، اما لازم به ذکر است که عینک آفتابی غیر قطبی باعث ایجاد این تغییر شکل بصری نمی شود.
علیرغم این موارد استثنایی، در هنگام خستگی چشم و ناراحتی در نور شدید آفتاب، عینک آفتابی پلاریزه مزایای فوق العاده ای را ارائه می دهد.
اگر حتی نمره چشم بالایی ندارید، اصلاح دید در فضای باز، با استفاده از عدسی های پلاریزه تجویز شده، به شما کمک می کند تا آنجا که ممکن است در زیر نور شدید آفتاب با وضوح و راحتی بیشتری اشیا و مناظر را ببینید.
عینک های آفتابی پلاروید و غیر پلاروید
عدسی های غیر قطبی تمام نور خورشید را به طور مساوی کنترل می کنند و شدت کلی آن را کاهش می دهند. آنها از چشم محافظت می کنند اما اگر در اطراف آب یا برف باشید، با شدت بازتاب نور مقابله نمی کنند. عینک آفتابی پلاریزه، نور محیط را فیلتر می کند. این عملکرد پیشرفته باعث کمک در این موارد نیز می شود:
  • ماهیگیران برای دیدن زیر سطح دریاچه یا رودخانه.
  • قایقرانان برای شفاف سازی بافت امواج
  • تمرکز رانندگان در جاده پیش رو
(عینک آفتابی پلاریزه می تواند در هنگام رانندگی در روز آفتابی بسیار مناسب و کمک کننده باشد، به ویژه هنگامی که نور خورشید با زاویه ای برخورد می کند که بینایی شما را مختل کند. لنزهای قطبی، نور خورشید را که از سطح جاده ها، برف و شیشه جلو بازتاب می کند فیلتر می کنند و بیشتر یا کل آن را خنثی می کنند. در نتیجه، رانندگی کردن در این شرایط ایمن است)
عینک های آفتابی پلاروید و غیر پلاروید

 

  • ساحل گردان برای تشخیص بهتر رنگ ها، خطوط و تضاد شن، ماسه و آب.

 

در زاویه مناسب، نگاه کردن به دریاچه یا اقیانوس از طریق عینک آفتابی قطبی به شما امکان می دهد تا بیشتر بازتاب های سطح و تا زیر آب را ببینید. عدسی های پلاریزه، این عینک ها را به یکی از بهترین عینک های آفتابی برای فعالیت های ماهیگیری و قایقرانی تبدیل می کنند.
بسیاری از افراد هنگام خارج شدن از منزل بیشترین تفاوت را بین عینک آفتابی قطبی و غیر قطبی دارند.
خاصیت ضد تابش آنها، همچنین، برای تماشای منظره و طبیعت گردی در اطراف عالی است. این پوشش باعث افزایش کنتراست در طول روز می شود و باعث می شود آسمان آبی تیره تر به نظر برسد.
پوشش ویژه در عدسی های پلاریزه به طور شبانه روزی برای کاهش بازتاب، مه و تابش خیره کننده عمل می کنند.
عدسی های پلاریزه نیز می تواند به افرادی که نسبت به نور خورشید حساس هستند، کمک کنند، اگر چه بسته به مارک یا تیره بودن عدسی این مزایا می تواند متفاوت باشد.
با توجه به این نکته که اگر علائم خستگی چشم هنگام استفاده از وسایل دیجیتالی را تجربه می کنید، قبل از تهیه ی عدسی های قطبی با چشم پزشک یا اپتومتریست صحبت کنید. به جای استفاده از عینک آفتابی، آنها ممکن است به شما پیشنهاد دهند که برای کنترل نور آبی و بهتر تماشا کردن صفحه نمایش دیجیتالی، از عینک Blue Control استفاده کنید.
author-avatar

درباره فرشته شکراله زاده

سمت : دستیار علمی مجله نور اپتیکال | فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاه تهران و ارشد از دانشگاه ایران | کاندیدای دکترا تخصصی از دانشگاه مشهد | عضو سابق استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران | مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | دارای بیش از ۱۴ مقاله خارجی | سابقه ده سال کار در بخش لنز و عینک در بیمارستان فارابی و نور | عضو مرکز تحقیقات نور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *