آموزش, دانستنی های چشم انسان, زیبایی

پیش بینی رنگ چشم فرزندان بر اساس رنگ چشم والدین

پیش بینی رنگ چشم فرزندان
بیشتر نوزادان قفقازی با چشم‌های آبی مایل به خاکستری متولد می‌شوند، در حالی که بسیاری از نوزادان آفریقایی، آمریکایی، آسیایی و لاتین تبار‌ها با چشمان قهوه‌ای یا تیره متولد می‌شوند. گاهی اوقات، چشمان آن‌ها در بدو تولد سیاه به نظر می‌رسند. البته این رنگ ثابت نمی‌ماند و با تابش نور به سلول‌های تولید کننده رنگ در عنبیه، تغییر می‌کند. عنبیه بخشی از چشم است که پشت قرنیه قرار دارد و میزان باز شدن مردمک برای ورود نور را کنترل می‌کند.
معمولاً این روند تغییر رنگ چشم تا شش ماهگی نوزاد ادامه دارد. البته در برخی موارد نیز تثبیت رنگ چشم تا سه سالگی طول می‌کشد و در موارد نادر ممکن است رنگ چشم در بزرگسالی تغییر کند!
پیش بینی رنگ چشم فرزندان
قسمت رنگی چشم، عنبیه، حاوی پروتئینی به نام ملانین است. ملانین همان پروتئینی است که روی رنگ پوست هم تأثیر می‌گذارد. ملانین از سلول‌های ویژه‌ای به نام ملانوسیت تشکیل شده است. با افزایش سن کودک، ملانوسیت‌ها به نور واکنش می‌دهند و ملانین تولید می‌کنند. هرچه تعداد ملانوسیت‌ها در محل عنبیه بیشتر شود، تیرگی چشم بیشتر می‌شود.

پیش بینی رنگ چشم فرزندان

۱ – اگر پدر و مادر هردو چشمان قهوه ای داشته باشند شانس قهوه ای شدن چشم فرزند ۷۵ درصد خواهد بود.
۲ – اگر یکی از والدین چشمان سبز و دیگری چشمان قهوه ای رنگ داشته باشند ، احتمال قهوه ای رنگ شدن چشم کودک ۵۰ درصد خواهد بود.
۳ – اگر یکی از والدین چشم آبی و دیگری قهوه ای رنگ باشند ، فرزند به احتمال ۵۰ درصد چشمان قهوه ای رنگ خواهد داشت.
۴ – پدر و مادر با چشمان سبز به احتمال ۷۵ درصد فرزند چشم سبز خواهند داشت.
۵ – اگر یکی از والدین چشمان سبز داشته باشند و دیگری آبی ،فرزندشان احتمال ۵۰ درصد چشم آبی خواهد بود.

 

پیش بینی رنگ چشم فرزندان

دو رنگ بودن چشم‌ها با یکدیگر، هتروکرومیا (ناهماهنگی عنبیه) نامیده می‌شود و به دو چشم با رنگ کاملاً متفاوت (اغلب یکی آبی و یکی قهوه‌ای)، یا یک چشم که پایه اش از یک رنگ است و همچنین تکه‌ای مشخص از رنگ دیگر در آن است، گفته می‌شود. دکتر نورث می‌گوید، چشم‌های رنگی مختلف می‌توانند در بدو تولد وجود داشته باشند یا در طی سال اول ایجاد شوند. چرا این اتفاق می‌افتد؟ او می‌گوید: این یک شرایط نادر است که فکر نمی‌کنم هنوز ژنتیک به طور کامل آن را ترسیم کرده باشد.

پیش بینی رنگ چشم فرزندان

از آنجا که هنوز در مورد اثر متقابل ژن ها و نقش آنها در تعیین رنگ چشم، چیزهای زیادی درک نشده است، پیش بینی های درستی درباره اینکه کودک شما چه زمینه رنگ چشمی خواهد داشت، در نهایت سخت خواهد بود. اما برخی احتمالات وجود دارد. در اینجا مروری کلی از فرضیه های متداول در مورد رنگ چشم ارائه شده است:
1. اگر والدین رنگ چشم آبی داشته باشند، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که کودک شما نیز رنگ چشم آبی داشته باشد
تنها به یاد داشته باشید که هر دفعه این اتفاق نمی افتد. به همین ترتیب، اگر هر دو والدین چشمان قهوه ای داشته باشند، احتمال اینکه کودک نیز چشمان قهوه ای داشته باشد، بسیار بالا است. اما، استثناهایی در این قانون وجود دارد، به ویژه هنگامی که هر دو مادربزرگ و پدربزرگ های مادری و پدری چشمان آبی داشته باشند. در این صورت، این امکان وجود دارد که والدین، سوابق ژنتیکی مورد نیاز برای چشمان آبی رنگ را به فرزند خود منتقل کنند. در ضمن، اگر یکی از والدین چشمان قهوه ای داشته باشد و دیگری چشمان آبی داشته باشد، با احتمال 50 به 50 کودک چشمان آبی خواهد داشت.
2. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که تغییرات رنگ چشم معمولاً از روشن به تاریک است. بنابراین اگر فرزند شما در ابتدا چشمان آبی دارد، ممکن است بعدها به رنگ سبز، فندقی و قهوه ای روشن تغییر کند. به عبارت دیگر، اگر فرزند شما با چشمان قهوه ای متولد شده است، بسیار بعید است که رنگ چشمان او در آینده آبی شود. علاوه بر این، حدود 10 درصد از نوزادان، تغییر رنگ چشمان را تا زمان بزرگسالی خود تجربه خواهند کرد. در کل، یادآوری این نکته ضروری است که فقط با نگاه به چشم والدین، نمی توان رنگ چشم کودک را پیش بینی کرد. این روند بسیار پیچیده است.

پیش بینی رنگ چشم فرزندان

author-avatar

درباره روشنک حیدری

مترجم نور اپتیکال/ فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لرستان/ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران مرکز/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *